LEGO City Undercover (2017)

recenze  14
Martin Šmíd, 11. 4. 2017 0:01
Jsou tomu už zhruba čtyři roky, co vyšlo pro konzoli Nintendo Wii U Lego City Undercover, které vůbec poprvé nabídlo v rámci LEGO her větší otevřený svět, v němž se plnily nejen hlavní mise, ale i spousta dalších aktivit. Šlo o docela velkou změnu oproti předchozím Lego hrám, přičemž jak se ukázalo, do budoucna na tento koncept naskočily další Lego hry a značně z něj těžily. Každopádně po čtyřech letech se studio TT Games rozhodlo, že hru Lego City Undercover vydá i na ostatní konzole, aby si mohli všichni hráči užít tohoto prakticky otce open world Lego her. A už nyní mohu říci, že ačkoliv mnohé hry po několika letech celkem zestárnou, u Lego City Undercover tomu tak není. Více ale níže.

Recenzovaná verze: PlayStation 4 Pro

Když jsem hrál znovu Lego City Undercover po téměř čtyřech letech, uvědomil jsem si, že nemusím ani tak psát úplně novou recenzi, ale mohu převzít odstavce ze své starší a doplnit vše o nové poznatky a novinky. Ostatně Lego City Undercover je prakticky pořád tou samou hrou, jakou byla před čtyřmi lety, jen vývojáři upravili grafiku a přidali jednu docela z mého hlediska podstatnou novinku, která má ale na hratelnost celkem podstatný vliv, zvláště pokud máte sourozence, partnera nebo děti, s nimiž si chcete LEGO hru zahrát. Pro nováčky každopádně začnu příběhem, aby byli v obraze, kolem čeho se hra točí.

Na začátku na vás dýchne klasická atmosféra Grant Theft Auto série, ostatně začátek je dost podobný tomu, jaký naservíroval čtvrtý díl. Po pár minutách si už ale jde Lego City Undercover svojí cestičkou, protože hlavní hrdina Chase McCain není žádný padouch, který by si přijel do Lego City splnit svůj americký sen, ale je zde oslavován jako hrdina. Podařilo se mu totiž dopadnout dost možná největšího zločince, jaký město doposud terorizoval. Co ale čert nechtěl. Zločinec Rex Fury utekl z přísně střežené věznice Albatross, a na hlavním hrdinovi je, aby ho dostal zpět do tepláků a posadil pěkně za mříže. Příběh jako takový je jednoduchý, přesto má velký tah. Tempo vyprávění je přímo zběsilé, navíc scénář ukrývá spousty humorných situací a dialogů, jak jsme ostatně od LEGO her zvyklí. Vývojáři se navíc rozhodli parodovat jiné hry, ale i seriály nebo filmy. Během hraní jistě poznáte třeba parodii na druhého Nolanova Batmana, Smrtonosná past, Drsného Harryho, Vetřelce, Vykoupení z věznice Shawshank, Matrix a spousty dalších. Protože příběh má velké tempo, ani vám nepřijde, že hodiny tak letí. Všech patnáct kapitol jsem dohrál za nějakých patnáct hodin, ale tady zábava rozhodně nekončí. Pokud totiž budete chtít vše posbírat, připravte si další desítky hodin. K vedlejším aktivitám se ještě vrátím v průběhu recenze. Jen tedy doplním, že hlavní příběh je jen nějakých 15% celé hry!

Všechny mise ve hře jsou v klasickém Grant Theft Auto stylu. Na začátku vždy dostanete úkol, takže musíte dojet na určité místo, no a poté ho splnit. Úkoly jsou po celou dobu hry rozmanité, takže vás čekají nejen honičky, souboje, ale i klasické skákací pasáže. Ono ačkoliv se Lego City Undercover tváří jako městská akce, jednotlivé mise mají spíše blíže normální LEGO hře, protože je plníte v nejrůznějších uzavřenějších lokacích, které si vždy po dokončení můžete dát znovu ve free režimu. Podíváte se třeba do dolů, do kung fu chrámu, prozkoumáte vesmírnou stanici poblíž Lego City, porozhlédnete se po zdejším muzeu a také zavítáte na skládku zachránit svoji kamarádku, která se nejednou dostane do nesnází. To je jen menší seznam pochopitelně, protože míst, kam se podíváte, je hodně, přičemž každé představuje jeden velký rébus, který musíte splnit za pomocí lego kostiček a nejrůznějších schopností získaných během hraní.

A že těch bude docela dost. Schopnosti jsou vázány především na obleky, které během hraní získáte. Policejní oblek umí třeba vystřelovat lano nebo číst stopy na zemi za pomocí skeneru, oblek zloděje zase umí páčit zámky, kosmonaut se umí teleportovat z místa na místo, hasič umí rozbíjet sekyrou zabarikádované dveře či hasit požár, a dělník umí rozbíjet spoustu pevných předmětů, případně umí zacházet s dynamitem. Oni i tyto obleky, které postupně získáváte a jejich přepínání je bleskové (pomocí zadních tlačítek), způsobují, že je hratelnost pořád čerstvá a nezačne upadat do stereotypu. I na konci vás hra bude neustále překvapovat. Navíc většina pozdějších hádanek vyžaduje měnění i několika obleků, což z nich činí náročnější disciplínu, ale o to uspokojivější. Hádanky nejsou lehké, ale ani nefrustrují svojí obtížností. Obleky nevyužíváte jen během misí, ale i ve městě, protože do některých míst se bez třeba toho posledního nemáte šanci dostat. Až po kompletním dohrání se vám zpřístupní celé město.

Když jsem si pročítal svoji starší recenzi na Lego City Undercover, zmínil jsem v ní nedostatek v podobě chybějícího kooperativního režimu. Hlavní hrdina Chase McCain byl ve Wii U verzi na vše sám, proto jsem rád, že kooperaci vývojáři do verzí pro konzole PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch zakomponovali, takže se můžete vydat chytat zločince s kamarádem. Kooperace je sice opět na lokální úrovni, online podpoře se vývojáři z TT Games pořád brání, jak jsme u LEGO her zvyklí, ale hře dodává větší hloubku a hlavně zábava s kamarádem se během hodin hraní zvyšuje. Navíc mi přišlo, že kooperativní režim působí přirozeně, jako by s ním hra od začátku počítala, ačkoliv tomu tak nikdy nebylo. Za přidání kooperace si vývojáři určitě zaslouží pochvalu, a jsem rád, že se nespokojili jen s prostým portem.

Lego hry jsou klasické skákačky a Lego City Undercover v tomto nijak nevybočuje. Během misí v uzavřenějších levelech vás čeká skákání po celé řadě plošinek, to samé ale ve městě. Do některých se dostanete až po dohrání hry. Skákání je zde vyřešeno jednoduše, jako v předchozích Lego hrách, jen ta kamera občas trochu zazlobí, na tu se mohli vývojáři v remasteru trochu více podívat a poladit ji, protože nenajede na scénu zrovna v ideálním úhlu, ale nejde o něco, co by nějak zvláště vadilo. V rámci možností se povedl i soubojový systém. Ten je sice jednoduchý, ale po několika hodinách se hlavní hrdina Chase McCain naučí docela dost speciálních komb, takže souboje nejsou tak jednotvárné, jak se na začátku mohou jevit. Až zakončovací komba uvidíte, určitě budete vědět, v jakém filmu vývojáři brali inspiraci.

No a pak je tu ježdění po městě. Chase McCain dokáže skočit do každého vozidla stisknutím tlačítka trojúhelníku, které uvidí, jeho sebrání prostě odůvodní tím, že je policista a potřebuje ho pro svoje povolání. Však to znáte třeba z populárního německého seriálu Kobra 11. Jízda vozidlem je čistě arkádová, ale i tak se vozidlo od vozidla liší v ovladatelnosti, což je jistě příjemné zjištění. Druhů vozidel je ve hře více jak sto, od sporťáků, taxiků, kamionů, sanitek, najdete tu i nějaké ty motocykly, dokonce si zajezdíte na moři ve člunu, později budete moci i létat v helikoptéře. Množstvím dopravních prostředků hra rozhodně nezklame, navíc si je postupně můžete odemykat i v nejrůznějších barevných variantách, pokud se vám ty základní moc nelíbí.

Město Lego City je jedno velké hřiště, v němž plníte nejen hlavní úkoly, ale naleznete v něm i spoustu dalších aktivit. Klasické vedlejší mise, v nichž byste pomáhali třeba obyvatelům města, zde nenajdete, ale to ve výsledku nevadí, protože se rozhodně nudit nebudete. Můžete stavět z nasbíraných kostiček speciální zastávky pro vozidla či nejrůznější rampy, čímž si budete rozšiřovat vozový park nebo odemykat postavy, také tu jsou připraveny speciální time trials závody, které se odehrávají jednak v ulicích města ale také na moři. Samozřejmě můžete sbírat i speciální kostičky. Po dohrání budete moci vyrazit i na lov ufonů, kteří si našli cestu do Lego City. To je jen menší výpis aktivit, další jistě čekají, až je budu postupně objevovat. Za všechny hlavní i vedlejší aktivity dostáváte speciální zlaté kostičky, kterých je ve hře rovných 450. Ty než všechny vysbíráte, možná i u hry zestárnete.

Co se týče ještě samotného města, nabízí spoustu nádherných míst, ať už předměstí, tak třeba zahrádky či speciální bazén, poblíž něho se griluje a hraje hudba. Míst, která si budete po dohrání pamatovat, je celá řada, navíc se můžete skrze cestování podívat i do přilehlejších lokací v podobě ostrůvků. Vývojáři se pro Lego City nechali inspirovat celou řadou amerických měst, namátkou třeba San Francisco, Miami nebo New York City, takže určitě poznáte do legových kostiček přestavěné americké ikony jako Times Square, Mt. Rushmore nebo most Golden Gate. Svým designem, je Lego City jedno z nejlepších videoherních měst, do jakého jsem se zatím v městských akcích podíval a je radost v něm trávit hodiny hraní, a to i nyní, čtyři roky od prvního vydání.

Už původní Wii U verze vypadala velmi dobře, a vlastně pořád vypadá, takže jsem neočekával moc velké změny. Ty nakonec opravdu moc velké nejsou, jen je hra taková barevnější, vyhlazanější a učesanější, takže se na ní lépe dívá, navíc framerate u PlayStation 4 verze neklesá, takže tady je určitě spokojenost. Jen je škoda, že si vývojáři nedali stejnou práci i s verzí pro konzoli Nintendo Switch, kterou zřejmě připravovali narychlo, aby mohla vyjít. V základním režimu má hra jen menší propady frameratu, ale když zapnete kooperaci, začne hotové peklo. Framerate klesne na dvacet snímků, kterých se drží, z čehož po chvilce začnou pálit oči. Snad toto vývojáři do budoucna ještě opraví, protože jde o pěknou ostudu. Zvláště když hra původně byla určena jen pro konzoli od Nintenda, očekával bych, že na nové platformě poběží nejlépe. Opak je bohužel smutnou pravdou. Než takto odfláknuté porty, to raději žádné.

I po čtyřech letech je Lego City Undercover pořád velmi dobrou LEGO hrou, možná i tou vůbec nejlepší, jakou jsem si mohl do dnešního dne zahrát. Humorný příběh doplněný o výbornou a rozmanitou hratelnost, a spoustu zajímavých hlavních i vedlejších misí, které nyní můžete nově rozehrát s kamarádem v kooperaci, je zaručený recept na desítky hodin dobré zábavy. S Lego City Undercover rozhodně chybu neuděláte, navíc je vidět, o jak nadčasovou LEGO hru se svým způsobem jedná.

LEGO City Undercover (2017)

ps4xonensw
Wales Interactive, TT Games
Datum vydání hry:
7. 4. 2017
KARTA HRY
8/10

Komentáře