
Deskové hry na léto - Challengers: Vyzyvatelé!, Fantastická zvířata a Small World of Warcraft

Challengers: Vyzyvatelé!
Jednou z her, která vás během léta určitě velmi dobře pobaví, je deskovka Challengers: Vyzyvatelé!. Ta si totiž bere na paškál vskutku netradiční téma. Sama totiž kombinuje hned několik různých a nutno říct velice nepravděpodobných a navzájem nekompatibilních světů - Hrad, Hlubiny vesmíru, Lunapark, Dům hrůzy, Filmové studio a Ztroskotanci. Tato prapodivná multivesmírnost pak způsobuje to, že se ve vašem týmu hrdinů objevují naprosto šílené kombinace. Jaký je tedy tento boj o vlajku v podání deck-building hraní až pro 8 hráčů?
Za touto hrou stojí Johannes Krenner a Markus Slawitcheck. Ilustrace měl pak na starost Jeff Harvey. Obsah balení je i přes rozměry krabice vcelku umírněný. Najdete tu zejména karty, z nichž tvoříte balíčky. Těch je celkově okolo stovky. Pak jsou ty čtyři žetony vlajek, 40 žetonů fanoušků a 28 žetonů trofejí. Nechybí ani 4 parky na pěnových podložkách a 3 zásobníky na karty. Musím uznat, že insert je tu skutečně výborný a dá se využít i jako přímá součást hry.
V kostce tak hráči začínají se stejnými balíčky karet a během hry se jej snaží pozměnit a doplnit, čímž se začne hra diametrálně měnit. Hra je pak rozselektována na sérii duelů a funguje jako turnaj, který je rozdělen na 7 kol. Vaším cílem je získat přízeň fanoušků a získat co nejvíce trofejí. Po 6 kolech se hra uzavře a utkají se spolu dva hráči v grandiózním finále.
Hra se vás nesnaží unavit hromadou pravidel a je tak jednoduché do ní naskočit. To je ale samozřejmě fajn, neboť se můžete ihned pustit do hraní, aniž by bylo nutné něco zdlouhavě řešit. Dle počtu hráčů si připravíte správný počet podložek. Dle rozpisu pak zamícháte počáteční balíček. Celkově má hra 7 kol. V každém kole se začíná balíčkovou fázi. V praxi to znamená, že si do svého balíčku doberete 5 karet a necháte si přesný počet, který vám stanovuje rozpis turnaje. Balíček se tím pádem stane hodnotnějším a je na vás, které karty nakonec vyřadíte z repertoáru.
Poté přichází fáze utkání, v níž se prověří síla vašeho balíčku. Ten si tedy zamícháte, ale nedíváte se na své karty. Následně posíláte jednu kartu po druhé do hlavní hry. První hráč otáčí vrchní kartu a položí ji ke svému parku a umístí vlajku. Druhý hráč je pak útočníkem. Postupně tedy otáčí karty ze svého balíčku až do doby, než dojde k vyrovnání síly se soupeřem nebo k jejímu překročení. Poslední z otočených karet je tou, která získá vlajku a ostatní karty je nutné odložit na lavičku.
V Challengers: Vyzyvatelé! lze kolo dohrát dvěma různými způsoby. Pakliže útočící hráč nedokáže vynaložit dostatečnou sílu, aby pokořil váš balíček, tak prohrává. Druhou možností je, že protihráč musí umístit jednu nebo více karet na lavičku, jenže už nemá volné místo.
Hra opravdu silně sází na náhodu, což nemusí být po chuti úplně všem, ale nutno říct, že se jedná o skvělou zábavu. Může za to fakt, že díky poněkud bizarním kombinacím, kterých je skutečně hromada se vám může do hry promísit tolik náhodných efektů, že není vůbec jisté, kdo nakonec uspěje. Hru si užijete zejména ve vyšším počtu hráčů, protože se zde kombinuje tolik variant, že už si nemůžete být jistí vůbec ničím. Neustále je potřeba myslet na to, jaký počet karet je potřeba mít a jak je vzájemně propojit.
Jediné, co mě osobně trochu zklamalo, je grafické zpracování samotných karet. Malůvky jsou sice poměrně vtipné, ale jejich stylizace mě příliš neoslovila a úplně nekoresponduje s parádním úvodním obrázkem. Oceňuji však herní podložky, které dotváří trochu lepší atmosféru, než kdyby se partie hrály jako obyčejné karetní hry. Dejte tedy Vyzyvatelům šanci, protože ve vyšším počtu hráčů je to velmi dobrá zábava.
Fantastická zvířata a kde je najít
Fantastická zvířata se také dočkala zpracování v podobě deskové hry. Ze hry na první pohled čiší stylizace této třídílné filmové ságy a její velkou výhodou je, že nabízí solidní hratelnost hned několika různým věkovým kategoriím. Každý ze tří hlavních scénářů je totiž určen pro jinou věkovou kategorii. Hlavní roli, stejně jako ve filmech, tu přebírá Mlok Scamander, která je doplněn o postavy Jacoba Kowalskiho, Tiny a Queenie Goldsteinovi, Percivala Gravese a Seraphinu Picquerovou.
Autorem této deskové hry Owen Michaud, který využil této populární licence a umožní vám vydat se do světa mafie a kouzel. Povedený český překlad má v České republice na svědomí vydavatelství ADC Blackfire. Hlavní dominantou této deskové hry je herní plán, kde najdete spoustu známých míst z New Yorku. Zde se podařilo vyrobit poctivý pevný karton, který se i při opakovaném hraní jen tak nepoškodí.
Jak už bylo zmíněno, hra nabízí tři režimy hraní v závislosti na tom, jaká věková kategorie se do hry pustí. Každý z herních režimů využívá trochu jiných žetonů a karet, což vám napoví už pravidla. V balení najdete karty postav, události zvířat a Salemistů i karty kouzel. Postavy pak mají své vlastní žetony, které určují jejich pozici na herním plánu, a pak jsou tu také Salemisté, zvířata a další herní zdroje. V krabici je pěkně zpracovaný insert a najdete v ní i hrací kostku.
Jaké jsou tedy jednotlivé herní režimy? Prvním z nich je Chytač začátečník. Tato hra je určena pro ty nejmenší a přináší variantu, kdy se na herním plánu umístí žetony zvířat a zdrojů. Hlavním úkolem hráče je pak díky pohybu po herním plánu co nejrychleji sesbírat 3 fantastická zvířata a stát se tím pádem vítězem. Tento režim je poměrně rychlý na dohrání a je určen dětem od 4 let či méně zkušeným hráčům deskových her.
Dalším herním režimem je Student Magizoologie. Ten je kvůli své vyšší náročnosti určen starším hráčům, a to od 7 let. Tento režim trochu překvapivě vůbec nevyužívá karet postav, míst, událostí nebo Salemistů. Vystačí si pouze s žetony, zdroji, postavami a kartami zvířat. Opět je hlavním úkolem chytit urychleně dvě Fantastická zvířata, ale rovněž je třeba na to mít dostatek zdrojů. Výhodu v tomto režimu skýtají karty kouzel, které mohou při správně použité kombinaci přelít misky vah na vaši stranu. Ty vám totiž umožní si vzít žetony ze společné zásoby, ukrást je soupeři nebo je společně s vaší postavou někam přemístit.
Profesionální magizoolog je pak posledním a největším režimem ve hře, který si užijí všichni od 12 let výše. Oproti předchozím variantám, kdy si hráči jdou takzvaně po krku, tak v této variantě jde o kooperativní hraní. Úkolem je pochytat společně takový počet zvířat, kolik je aktuálně hráčů ve hře a nenechat se chytit druhými Salemisty. Oproti předchozím variantám tu tak nastupují do klíčové role vaši soupeři v podobě Salemistů. O to je hraní těžší, protože s nimi musíte svádět souboje o vybrané zdroje.
Každá z postav má jen určitý počet akčních bodů, kterými disponuje. Místa na mapě mohou být blokována Salemisty, což přístup k určitým zdrojům komplikuje. Salemisty porazíte hodem kostkou. Pro úspěšný souboj stačí, aby na kostce padla čísla 3-6, ale je třeba počítat s tím, že vám to uzme jeden akční bod. Jakmile jsou vyčerpány body pohybu, dojde k posunu karet míst a vám se tak trochu zkomplikuje cesta k místům, na nichž získáte příslušné žetony. S tím se pojí také příchod dalšího Salemisty a pokud je jich více než pravidla povolují, tak hráči prohrávají.
Tento režim je samozřejmě pro dospělé publikum nejzábavnější, ale i tak se nedokáže vyrovnat herním mechanikám pokročilejších deskových her. Hra není nikterak složitá a trochu je tu nedostatkem fakt, že se ani výrazněji nemění. Doporučujeme tedy klidně ztížit poražení Salemistů tím, že nastavíte pro úspěšný boj až čísla 5 a 6. Další možností, jak hru okořenit, je možnost přidání dalšího zvířete k odlovení navíc. Zde se příliš nekladou meze pro vlastní kreativitu. Herní partie se v tomto případě pohybují okolo půl hodiny až hodiny.
Fantastická zvířata a kde je najít je poměrně solidní zábavou pro rodiny s dětmi, neboť se dá herně konfigurovat tak, aby si ji užili i ti nejmenší, na které cílí knížky nebo filmy. Balení je navíc moc pěkné a má hezky zpracované komponenty. Zkušení hráči však mohou namítnout, že od této hry čekali více vzhledem k její slavné licenci.
Small World of Warcraft
World of Warcraft je bohužel výsadou pouze hráčů na PC a je velká škoda, že svět Warcraftu studia Blizzard Entertainment, který nabízí neuvěřitelné příběhy a skvělé postavy, se zatím na konzole moc nepodíval. V aktuálních dnech se většina z vás dozajista utápí ve světě Sanctuary (Diablo IV), ale pojďme podívat na to, jak to může dopadnout, když se videohra od Blizzardu převede do formy deskové hry. Dnes se konkrétně podíváme na Small World of Warcraft.
Small World by se dal definovat jako titul z roku 2009, který nabízí souboje různých národů (civilizací) na mapě, která pro všechny není dostatečně velká. Díky jednoduché hratelnosti a perfektně vybroušené herní mechanice se stala velmi oblíbenou, což vyústilo ve vydání mnoha rozšíření a později byl vytvořen i Small World of Warcraft. Pokud tedy znáte původní verzi, tak budete ve hře jako doma. Příjemně se budou cítit i znalci předlohy mýtického světa Azeroth a tamních hrdinů. Hra si totiž bere z Warcraftu jen to nejlepší a servíruje nám to v pečlivě zabalené krabici.
Pokud jde o obsah balení, World of Warcraft nabízí poměrně velkou porci obsahu. Najdete tu kromě pravidel také herní kostku, ukazatel herních kol, 6 herních map, 20 odznaků unikátních schopností, 5 přehledových karet, 16 zástav jednotlivých ras, 12 artefaktů legendárních míst, 182 žetonů jednotlivých ras a 110 vítězných mincí. Za tímto balením stojí autor Philippe Keyaerts, který je i autorem původní hry Small World.
Princip hry je vcelku jednoduchý. Vaším úkolem je získat taktickou převahu nad svým soupeřem a zároveň získat více vítězných bodů. Velkou roli v tom hrají dovednosti národů a jejich specializace, které se v každé hře náhodně mění na základě losování. Klíčové jsou také artefakty, které v Azerothu ovlivňují celkový chod hry.
V každé hře si připravíte a rozložíte komponenty, což i přes poměrně velkou krabici není tak složitá záležitost, a dá se to zvládnout během pár minut. Dle počtu hráčů si zvolíte ostrovy, které tvoří herní plochu. Následně roztřídíte žetony peněz, národů a dovedností. V každém tahu dobýváte území, kterým budujete svou říši, ale zároveň se tak připravíte o klíčové žetony. Těch je omezené množství a jejich využití je klíčové s ohledem na rasu a konkrétní schopnosti.
Při obsazení regionu získáte vítěznou minci. Jako bonus si pak započítáte vlastnosti, které určuje navíc vaše rasa. Ty jsou dopředu definovány v pravidlech. Vítězem hry je pak ten hráč, kterému se podařilo získat nejvíce vítězných mincí. Již zmíněnou zajímavostí hry jsou artefakty. Těch je celkově 12, do partie se jich zvolí stejný počet, jako je hráčů. Artefakt vždy přináší výhody těm, kteří ovládají region, v němž se tato raritka nachází. Díky nim tak můžete získat výraznou převahu v celé partii.
Dobývání regionů však není tak snadné. Mnohdy vás zastaví jiná rasa nebo například okolnosti daného regionu. Poté, co zvítězíte v určitém regionu, tak to navíc neznamená, že o něj nemůžete už přijít, a tak je lepší za sebou nechat minimálně jednu strážnou jednotku. Vaše vlastní armáda není neomezená, a proto je třeba dávat pozor na to, aby nedošlo k její postupné eliminaci, neboť jednotky nelze do hry zpětně nasazovat. Nicméně hra nekončí tím, že vaše rasa bude vyhubena, protože v dalším kole můžete nasadit jinou rasu.
Co se týče času, Small World of Warcraft nabízí partie trvající okolo jedné hodiny v případě počtu dvou hráčů. Veškeré hraní je však o to dynamičtější a zábavnější ve chvíli, kdy ke hře sezvete tři nebo čtyři hráče. Ve dvou to totiž až taková hitparáda není a chybí hře větší napětí. Partie ve více hráčích se pak může natáhnout zhruba na 2 hodiny.
Grafické zpracování hry je na té nejvyšší úrovni. Je to dáno i tím, že World of Warcraft má nádhernou předlohu v podobě videohry a v tomto případě bylo rozhodně kde brát. Navíc musím pochválit český překlad a pravidla, která jsou velmi jednoduchá a dají se snadno nastudovat během prvních her. Možná je jen mírně zarážející, že vše je počeštěno vyjma hlavních ras, které zůstaly v originálním anglickém jazyce. Tato novější edice navíc oproti té původní přináší pravidla pro týmovou hru. Tento typ hry umožňuje partie až pro 5 hráčů, kdy se jednotliví hráči spojí v malé frakce a postupují společně. Každý ale získává vítězné mince sám za sebe.
Small World of Warcraft není žádnou velkou revolucí na poli standardních Small World her, ale pevně věřím, že se u tohoto kousku dobře pobaví i fanoušci předlohy. Obrovskou výhodou této hry je skvělá hratelnost, a navíc velmi snadno uchopitelná pravidla, díky čemuž si ji užijí i ti, kteří s deskovými hrami nemají moc velké zkušenosti. Mezi deskovými hrami s videoherní tématikou se určitě jedná o jeden z těch lepších kousků. Vydáte se také do Azerothu na vlastním stole?

Komentáře