Podle Sony je Call of Duty videoherní značkou, která nemá konkurenci

novinka  79
Martin Šmíd, 1. 8. 2022 12:50
V těchto měsících nejrůznější regulační orgány po celém světě prošetřují snahu Microsoftu získat společnost Activision Blizzard pod svá křídla. Brazilský regulační orgán začal prošetřovat akvizici v květnu a oslovil při tom několik velkých herních vydavatelů, aby mu k akvizici sdělili svůj názor. Mezi nimi byl třeba Warner Bros., Ubisoft nebo Google, kteří nemají s akvizicí moc velké problémy, protože věří, že tu jsou alternativy a trh tvoří i další vydavatelé a vývojáři. Ve zprávě se k akvizici vyjádřila i Sony, jejíž reakce je asi nejzajímavější a točí se jednak kolem Call of Duty, tak třeba i služby Xbox Game Pass.

Co se týče Call of Duty, Sony si myslí, že tato značka nemá a ani nebude mít do budoucna konkurenci, přičemž by mohla ovlivňovat, jakou konzoli si hráči koupí. Je ale tady nutné dodat, že zástupci Microsoftu už dříve oznámili, že Call of Duty série zůstane multiplatformní, stejně jako další oblíbené značky společnosti Activision Blizzard. „Hráči si vybírají platformu podle ceny, technických vlastností a dostupných her. Obsah je pro hráče hlavním faktorem při výběru platformy. Pro vývoj a vydávání her na PC existuje jen velmi málo překážek. Každý si může svoji nezávislou hru distribuovat online, ale k vytvoření velké AAA hry (jako je Call of Duty od Activisionu) vyžaduje rozpočet v řádu stovek milionů dolarů a tisíce zaměstnanců. Kromě Activisionu existuje jen několik málo vývojářů/vydavatelů, kteří jsou schopni vytvářet AAA hry – například EA (FIFA), Take-Two/Rockstar (Grand Theft Auto) a Epic Games (Fortnite). Tyto hry jsou dlouholetými značkami s velkými rozpočty a několikaletými vývojovými cykly,“ stojí na začátku zprávy s vyjádřením od Sony.

„Společnost Sony se domnívá, že žádný z těchto vývojářů nedokáže vytvořit značku, která by mohla konkurovat Call of Duty od Activisionu, protože jde o samostatnou kategorii. Proto věříme, že Call of Duty je hodně ovlivňuje uživatele při výběru platformy. Značka má věrné hráče a je tak zakořeněná, že i kdyby měl konkurent rozpočet na vývoj, nebyl by konkurenci schopen vytvořit. Vývoj jednoho dílu trvá zhruba 3-5 let. Vzhledem k tomu, že Activision vydává jednu Call of Duty hru ročně, musí ročně investovat do vývoje stovky milionů dolarů. Na každém dílu pracuje přibližně 1200 vývojářů a dalších 1500 lidí se stará o vydávání a distribuci. Samotné Call of Duty má tedy více vývojářů, než má většina studií zaměstnanců. S ohledem na nábor dalších 2000 zaměstnanců Activison pravděpodobně očekává, že Call of Duty bude do budoucna ještě úspěšnější. Žádný jiný vývojář nemůže věnovat do vývoje stejnou úroveň zdrojů a odborných znalostí,“ stojí dále ve vyjádření.

„Call of Duty je synonymem pro first-person střílečku a v podstatě definuje tento žánr. To dokazují i sociální sítě. Call of Duty má přes 24 milionů sledujících na facebooku oproti 7 milionům u Battlefieldu. Na Instagramu má 12 milionů sledujících a Battlefield jen 2 miliony. Je navíc nepravděpodobné, že by hráči přešli na alternativní hry, protože by ztratili přátele. Dokonce i ve slabších letech, jako byl třeba 2021, Call of Duty dokázalo překonat v prodejích ostatní hry se značným náskokem. Hra Call of Duty představuje pro PlayStation důležitý zdroj příjmů a je jedním z největších zdrojů příjmů společnosti SIE od třetích stran.“

Sony se dále vyjádřila i ke službě Xbox Game Pass, která má přímo konkurovat klasickému prodeji her. A právě v tomto vidí problém, protože menší cena za předplatné by mohla být antikonkurenční k vydavatelům, kteří získávají zpět investice jejich prodejem. Rovněž se Sony domnívá, že by to mohlo ve výsledku poškodit i spotřebitele, kteří by si museli zvyknout na nižší kvalitu her. Na závěr Sony dodává, že pokud by chtěl někdo vytvořit službu jako Xbox Game Pass, trvalo by mu to několik let a potřeboval by do ní mohutně investovat. Jako to udělal a stále dělá Microsoft. 

Zdroj: VGC, resetera

Komentáře