WD_Black D10 - 12 TB externí disk - Test

special  6
Martin Šmíd, 16. 3. 2020 10:50
V minulém roce společnost Western Digital Corp začala vydávat speciální herní disky s označením WD_Black, určené pro hráče na PC a konzoli Xbox One. Ty mají za úkol hlavně rozšířit úložný prostor, který u konzolí současné generace není zrovna velký a vejde se na něj dnes už jen pár her. Před několika měsíci jsem se mohl podívat na řadu WD_Black P10, patřící do střední třídy a hodící se i na přenášení. Ta poskytovala nejen slušnou kapacitu, ale také výkon a hlavně spolehlivost, vše pak doplněné o líbivý design, za což si Western Digital nechal i náležitě zaplatit. Koncem minulého roku pak byla uvedena na trh nejvyšší řada D10, která se vyznačuje nejen vyšší rychlostí čtení a zápasu, spolehlivostí, ale také monstrózní kapacitou 12 TB, určenou pro ty nejnáročnější hráče. No a já jsem si toto monstrum nemohl nechat ujít a zde je můj test. Autor: Martin Šmíd

Testováno na konzoli Xbox One X

Když mi disk WD_Black D10 s kapacitou 12 TB došel, už podle velikosti a tíhy krabičky jsem věděl, že je určený hlavně na domácí používání a na nějaké přenášení to není. Od toho tu má Western Digital Corp svojí řadu P10 (3 TB variantu jsem testoval minulý rok - test). Každopádně po rozbalení jsem našel v krabičce nejen samotný disk o velikosti 12,5 cm x 4,4 cm x 19,5 cm, ale také další příslušenství. Mezi ním je jednak USB kabel Type-A na Micro-B a síťový adaptér. Ona velikost disku si totiž vyžaduje i další zdroj energie, takže samotné napájení z konzole případně PC dostačující jako v případe P10 řady není. Součástí balení je i stojánek, díky němuž můžete disk položit vertikálně i horizontálně, dle potřeby. No a pak je v balení ještě menší manuál, abyste věděli, jak disk připojit. A potěší určitě i přítomnost tříměsíčního předplatného na službu Xbox Game Pass v Ultimate verzi, abyste měli na disk co ukládat. 

Zapojení disku je jednoduché. Stačí ho připojit do elektrické sítě a následně propojit s konzolí skrze USB 3 kabel. Až poté se disk sám zapne, na což jste upozorněni skrze kontrolku na přední straně. Disk trochu zaskřípe a konzole Xbox One ho hned pozná, takže už nic nebrání tomu, aby mohl být naformátován a zvolen jako hlavní úložiště pro hry. Disk si konzole naformátuje na NTFS, přičemž výsledná velikost pro ukládání her je 10.9 TB. To by mělo stačit i těm nejnáročnějším uživatelům, kteří chtějí mít v konzoli uloženy desítky, možná i stovky her, aniž by je museli mazat. Velkou devízou disku je kromě kapacity i jeho rychlost. Disk má dle výrobce rychlosti 250 MB/s při 7 200 ot./min. Já jsem při testování dosáhl téměř stejných hodnot, u čtení i zápisu to bylo někde kolem 245 MB/s. Díky této rychlosti můžete velmi rychle na disk kopírovat hry z disku interního a začít velmi brzy hrát. 

Western Digital přišel se svými disky WD_Black s velmi pěkným a elegantním černým designem, který nepůsobí nijak rušivě ani v obývacím pokoji, a u dnes testovaného disku D10 tomu není jinak. Dokonce bych řekl, že díky svému designu s konzolemi Xbox One S nebo Xbox One X velmi dobře ladí. Obal disku je z plastu, ale daleko důležitější je hlučnost, která není moc velká a pokud nedáte ucho přímo k němu, kromě občasného zahrabání ho neuslyšíte. A to i přes skutečnost, že má aktivní chlazení. Za zmínku určitě stojí, že sám disk má v zadní části dvě USB Type-A, díky nimž můžete nabíjet další příslušenství pro konzoli. Hlavně to, které nepoužíváte. Pokud bych měl k disku připojit kabel od gamepadu, který používám, asi bych se bál, že ho při hraní nějaké té hektické hry strhnu. 

I když je disk WD_Black D10 určený primárně pro Xbox One, což poznáte i dle loga konzole na samotném disku, není problém ho připojit i ke klasickému PC, ale také třeba konzoli PlayStation 4. Ta mi sice po připojení nahlásila, že nemůže úložné zařízení kvůli špatnému formátu rozpoznat, ale stačilo disk naformátovat v nastavení a už jsem ho mohl bezproblémově používat. Na každém zařízení pak disk dosahuje stejných výsledků. 

Jedinou menší překážkou k pořízení může být pro mnoho hráčů cena, která je stanovena na 319 euro (9 499,- na Alze). Western Digital si tedy nechává za svůj vlajkový herní disk zaplatit, ale na druhou stranu, 12 TB externí disky se prodávají i za vyšší cenu a přitom svoji kvalitou na WD_Black D10  nedosahují. Za zmínku určitě stojí, že se prodává i 8 TB varianta, která je o nějaké tři tisíce levnější. 

Disk jsem otestoval s hrami DOOM Eternal, Forza Horizon 4, Gears 5, Halo 5 Guardian nebo Ori and the Will of the Wisps. Během testování jsem nezaznamenal žádný problém, ba naopak načítání bylo u řady her o několik vteřin rychlejší. To se mi potvrdilo hlavně u Destiny 2 nebo akční hry Days Gone na PlayStationu 4, kde jsou časté nahrávací obrazovky, které dost ruší. Nemusíte se tedy bát, že by kvůli uložení na externím disku utrpělo načítání her, je tomu naopak. Ani při delším testování se pak disk nepřehříval, byl na povrchu vlažný a aktivní chlazení, s nímž Western Digital přišel, tedy plně dostačuje.  

WD_Black D10 - 12 TB je velmi kvalitní externí disk s vkusným designem, velkou spolehlivostí a vysokou kapacitou, určený pro ty nejnáročnější uživatele, kteří chtějí ukládat velké množství her či dalších dat. Zaujme přitom nejen svoji kapacitou, ale také rychlostí. Jen cena může být menší překážkou, protože se nejedná o to nejlevnější příslušenství, ale není přestřelená. Jen těžko byste navíc hledali za stejnou cenu stejně kvalitní alternativu. 

Komentáře