
Test deskových her - Zahradní bitva a Souboj hraček

Zahradní bitva
Zahradní bitva možná působí minimalisticky, ale nenechte se vyvést z míry. Jde o skvělou duelovou záležitost pro dva hráče, kteří mezi sebou soupeří o pěstování zeleniny. Hra je určena hráčům od 10 let a každá partie by měla zabrat přibližně 30 minut vašeho času. Za hrou stojí Ki Mansell a jedná se o jeho prvotinu. Původně titul vyšel u nakladatelství Space Cowboys a o české vydání se postaralo vydavatelství Asmodee.
Co vás na Zahradní bitvě rozhodně zaujme, je samotné balení. Poměrně malá krabička totiž slouží i jako herní plán, který představuje dvě zahrady rozdělené živým plotem. V balení najdete přehledná pravidla, bodovací stupnici, 2 trpaslíky, žeton prvního hráče, herní plán, destičku trampolíny, pytlík na žetony, papírovou obálku s 8 speciálními žetony a 60 žetonů zeleniny. A to je vše. Musíme pochválit velmi dobře zpracované balení, které slouží nejen k hraní, ale i jako dokonalý insert. Hra je perfektně skladná a hodí se na cesty.
Nutno znovu podotknout, že zpracování je opravdu parádní. O ilustrace se postaral Paul Mafayon. Ten už má na kontě několik deskoherních titulů a nejznámějším z nich je oblíbené Králíkovství. Celá Zahradní bitva je velmi přitažlivá svým hravým zpracováním a pěkným herním plánem. Navíc se autorům podařilo vytvořit skutečně kvalitní a trvanlivé žetony zeleniny a 2 trpaslíky, kterým už k dokonalosti chybí jen 3D model, a je trochu škoda, že na něj nedošlo.
Pojďme se tedy podívat na to, jak se vlastně Zahradní bitva vůbec hraje. Rozložíte si mezi sebe a soupeře herní plán a k němu připojíte žeton trampolíny. Poté umístíte oba trpaslíky na stupnici, a to pěkně od nuly. Ze sáčku vytáhnete 6 základních žetonů. Jeden položíte na trampolínu a dalších 5 umístíte rovnou na živý plot.
Poté začíná hráč, který naposledy snědl cibuli, a postupně se střídáte v tazích. Základní akce máte ve svém tahu vždy dvě. První z nich je zasazení nové zeleniny do volného políčka na vaší zahradě. Vezmete tedy jeden žeton zeleniny a položíte jej libovolně. Jen pozor, pokud dáváte žeton do stejného sloupce, tak si ponecháte dvě zeleniny. V případě že jde žeton do jiného sloupce, tak jej musíte otočit na symbol pouze jedné zeleniny.
Druhou akcí, kterou můžete v tahu použít, je sklízení. Dole u okraje vaší zahrádky vidíte, do jakých tvarů danou zeleninu správně vysázet, abyste mohli sklízet za více bodů. V praxi to znamená, že sklidíte žetony s jednou zeleninou, a tam kde máte dvě, ty otočíte na druhou stranu. Získané body zaznamenáte na stupnici a posunete svého trpaslíka.
Specialitkou při výsadbě zeleniny je možnost využití jednoho ze čtyř akčních polí. Můžete tak získat možnost odstranit zeleninu soupeře, vlastní někam přesunout, znovu sklízet nebo mít možnost vysadit ještě další kus zeleniny. Navíc až odehrajete několik prvních her, tak můžete použít ke hře i žetony, které byly zatím schované v obálce. Najdete tam speciální schopnosti a hlavně krtky, kteří mohou vyblokovat zahradu jak vám, tak i vašemu soupeři.
Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dosáhne 40 a více bodů. Je zde však jedna podmínka, pokud 40 bodů dosáhl první hráč, druhý má možnost ještě jedním tahem hru zvrátit ve svůj prospěch, pakliže to jde.
Ačkoliv se to nezdá, tak relativně malá Zahradní bitva dokáže přinést hromadu zábavy. Brzy totiž zjistíte, že je to samozřejmě z části dílo náhody, ale také z velké části vaším plánováním a strategií, jak správně zasadit zeleninu. Navíc je chvályhodné, že hra nevyžaduje složité studování pravidel a po půlhodince čtení se můžete naplno ponořit do hry. Popravdě odhadujeme, že hru by mohli zvládnout i mladší hráči, a to zejména v lehčí variantě. Pro vás zkušené jsou tu pak krtci a s nimi začne pořádná zábava.
Souboj hraček
Hledáte deskovou hru pro dva hráče, ale potřebujete něco, kde se nebudete muset brodit složitými pravidly a tunami komponentů? V tom případě tu pro vás máme něco, z čeho budete mít vyslovenou radost. Vydavatelství Asmodee přichází s úplnou novinkou v podobě hry Souboje hraček. My jsme měli možnost tuto hru vyzkoušet už v předstihu a mrkneme se na to, zda tahle duelovka stojí za pozornost.
Souboj hraček je desková hra pro dva hráče, která nabídne pouze menší kompaktní balení, ale díky herním plánům a dřevěným stojánkům je celkem dobře cítit v ruce. Celkově tak v krabici kromě dvou stojánků a 4 oboustranných plánů, najdete ještě 16 žetonů medailí, 48 destiček jednotek, 2 úložné krabičky a přehledový list. A věřte nebo ne, ale i s tímto malým ansáblem zažijete poměrně zajímavé bitvy.
Na začátku hry si vyberete terén, na němž se bitva odehraje. Na výběr jich máte dokonce 8, takže si každý vybere svůj oblíbený plac. Na výběr je sopečná džungle, prokletý hřbitov, tropické koupaliště, zámecká pláň, město oblaků, stanice Metal-X, bitevní pole a karibská pláž. Každé z bojišť má svá specifika a je jinak rozmístěno. Na mapě jsou vždy dvě velitelství a vy se snažíte dobít základnu druhého hráče.
Po zvolení terénu se domluvíte na tom, zda budete hrát za modrou či červenou základnu. Podle toho budete hrát za příslušné jednotky. Následně umístíte žeton medaile na políčko hvězdy na herním plánu. Před sebe si dáte stojánky a vytvoříte si zásobu žetonů jednotek. Každý z hráčů definitivně vyřadí 4 jednotky ze zásoby. Poté zvolte začínajícího hráče a ten si nasadí do stojánku 3 jednotky. Protihráč si vezme 4 jednotky a jde se na věc.
Hra probíhá v kolech, přičemž v každé má hráč jen jeden tah, v němž je na výběr ze dvou možností - dobrání 2 jednotek nebo umístění 1 jednotky. Při dobrání si přidáte žetony jednotek do stojánku. Těch můžete mít na stojánku maximálně 8, pak již akci nemůžete provést. Při umístění jednotky je potřeba splnit několik pravidel.
Můžete ji umístit do prázdné základny nebo do té, která je zabraná vaší jednotkou. Případně můžete jednotku umístit na nepřátelskou jednotku, která má nižší sílu než ta vaše. Vaše jednotky však musí tvořit linii od velitelství, jinak nelze jednotku umístit. Mapa je rozdělena na malé regiony, a jakmile se vám podaří zabrat některý region, tak si vezmete příslušný počet žetonů. To se vám podaří tak, že zaujmete pozice na volných základnách, které region obklopují.
Vítězství nastává ve chvíli, kdy získáte cílový počet hvězdiček, který je uvedený na mapě. Druhou variantou, jak hru ukončit je, že umístíte jednotku do nepřátelského velitelství. Musíme uznat, že si nás hra získala pro svou rychlost a jednoduchost. Sice nejde o kdovíjakou strategickou tahovku, ale zabavit dokáže velmi dobře. Hra se snadno hraje, nevznikají vyloženě sporné situace a každou partii zvládnete do15 minut.
Za hrou stojí autoři Paolo Mori a Alessandro Zucchini. Zejména Paolo Mori je již ostříleným designérem deskových her. Na kontě má zejména velmi oblíbený Ethnos. Ilustraci má pak na svědomí Paul Mafayon, jehož práci jsme obdivovali i u Zahradní bitvy. Je třeba říct, že i Souboj hraček má pěknou ilustraci, a to jak terénu, tak i jednotek. Slabý je pouze insert. Komponenty můžete uložit do kartonových krabiček, čímž alespoň zůstanou oddělené pro další hraní.
Souboj hraček je skvělá záležitost pro dva hráče. Podobně jako Zahradní bitva je extrémně svižná, snadno odsýpá a bude na vašem umu a částečně dílem náhody, komu se nakonec podaří získat soupeřovu základnu. Jestli hledáte něco podobného na letní večer, tak není lepší možnost.

Komentáře