Nioh - DLC Bloodshed’s End

recenze  13
Martin Šmíd, 29. 9. 2017 0:22
Studio Team Ninja se v posledních letech trochu hledalo. Kvalita her nebyla zrovna vysoká, za což mohl ale i trochu vydavatel Koei Tecmo, který chtěl oslovit co největší publikum. I proto vývojáři rádi přijali možnost pracovat na hře Nioh, která jednak čerpá z japonské kultury, ale také staví na vysoké obtížnosti, vlastní Souls sérii a Ninja Gaiden. Nioh začátkem roku dokázal oslovit i díky své chytlavé hratelnosti, skvěle navrženým bossům a povedenému designu. Následně vývojáři možnosti rozšiřovali, přičemž tento týden vyšlo finální rozšíření s názvem Bloodshed’s End, které ukončuje cestu hlavního hrdiny Williama. A že jde o rozloučení s hrou opravdu stylové, se dočtete níže v mé recenzi.

Recenzovaná verze: PlayStation 4

I když se po dohrání hlavní části zdálo, že je všem strastem konec, rozhodně tomu tak nebylo, protože první rozšíření odstartovalo další příběhovou linku. Ta konečně dospěje v Bloodshed’s End ke svému rozuzlení, i když si vývojáři nechávají i prostor pro možné pokračování, možná až moc okatě. Každopádně jsem s ukončením více méně spokojen, vývojáři neváhali i v poslední části přinést na scénu několik nových postav, a hlavně servírují zajímavé události točící se kolem letní bitvy v Ósace. Williamova cesta tedy dospěje ke svému konci, a aniž bych spoileroval, tak mohu říci, že ho čeká opravdu epické finále. Bloodshed’s End je rozšíření, které vás chytne a jen tak nepustí, dokud nebude po všem.

Rozšíření Bloodshed’s End je co se nových misí týče určitě nejbohatší. Nabízí tři velké hlavní mise, v nichž nechybí různé sběratelské činnosti, nové druhy protivníků, kteří dokážou na vyšší obtížnosti pořádně zacloumat vašimi nervy, no a samozřejmostí jsou noví skvělí bossové, jimž budete čelit. V hlavních misích se podíváte do zcela nových lokací s pěkným designem, které je radost prozkoumávat. Kromě tří hlavních misí vývojáři připravili ještě devět vedlejších. Jde tedy spíše o speciální výzvy, v nichž musíte čelit v dobře známých lokacích vlnám protivníků, případně bossům, včetně jednoho speciálního, který zde slouží jako takový větší easter egg. Že by jím vývojáři naznačili, do čeho se dále pustí? Každopádně novými misemi musí Bloodshed’s End uspokojit i ty nejnáročnější fanoušky, zvláště, když už na první obtížnost nabízejí i slušnou výzvu, co se obtížnosti týče.

Vývojáři pro rozšíření připravili i několik nových setů, zbraní a nechybí ani noví spiriti. Jen trochu zamrzí, že vývojáři tentokrát nepřišli s novým typem zbraně, jako tomu bylo v předchozích dvou rozšířeních. Vývojáři alespoň přidali nové skilly a zapracovali i na několika drobnostech, o nichž si hráči psali. Třeba předmětů pro rychlé používání nyní můžete mít až 16 a ne jenom 8, jako tomu bylo doposud. Také vývojáři zvedli levelový strop, navíc už jednotlivé schopnosti nejsou limitovány úrovní 99, ale můžete pokračovat dále, což se určitě hodí, zvláště, pokud budete chtít překonat ty nejtěžší výzvy, jaké Nioh nabízí.

Mise, zbraně nebo noví protivníci jsou fajn, ale vývojáři přinášejí ve třetím rozšíření i několik dalších novinek, které vás u hraní udrží po následující dny a možná týdny. První novinkou je opět vyšší obtížnost, tentokrát už finální, nazvaná podle očekávání Way of the Nioh. Nepřátelé jsou opět tužší, umí vám uštědřit mohutná zranění a zdolání této obtížnosti už pochopitelně vyžaduje od hráče nejen dobrou výbavu, ale pochopitelně i skill. Také jsou někteří nepřátelé jinak rozmístěni, takže ani na tento průchod nebudete mít vše zcela stejné, což je určitě plus, že i s tímto si vývojáři trochu pohráli. Na nové obtížnosti je pochopitelně možné získat daleko silnější vybavení a také celkem rychle levelovat, protože hra tady rozdává amritu po miliardách.

Asi největší novinkou je pak nový režim The Abyss, do něhož se můžete pustit až s dalšími dvěma kamarády najednou. Kooperativní režim pro tři hráče je v Nioh novinkou. A o čem tento režim je? Je postaven na likvidaci nejrůznějších bossů z hlavní kampaně a rozšířeních v jednotlivých poschodích. Dostanete se do patra, zničíte bosse, a takto pokračujete dál. Twistem v tomto režimu je skutečnost, že každé patro obsahuje i čtyři modifikátory, které vám určitým způsobem škodí. Třeba vás boss umí zpomalit, otrávit, také se na zemi může vyvářet oheň nebo je vám zakázán používat inventář. Naštěstí je možné se jednoho i více modifikátorů zbavit. To už je jen na vašem uvážení. A to tak, že v každém patře máte i čtyři loďky, rozlišené podle barev modifikátorů, které vás dovezou na modifikovanou misi nebo nějakou výzvu. Pokud ji splníte, nepříznivý modifikátor u bosse zmizí jako pára nad hrncem. Tímto tak jednotlivé patra nejsou jen o dojití k bossovi, ale musíte i přemýšlet, jestli se vydáte na misi a některých modifikátorů, ohrožujících váš postup, se zbavíte.  The Abyss je určitě zajímavý a zábavný režim, který do hry přináší něco nového, a hlavně tedy i dlouhotrvající end game obsah, který se do následujících týdnů bude hodit. Navíc v The Abyss můžete získat podle všeho i to nejlepší vybavení.

Nioh už v základu byla perfektní akční hra, která vrátila studio Team Ninja na výsluní. První dvě rozšíření ji pak dobře obohatila o nový obsah, přičemž finální nabízí epické rozuzlení, skvělé souboje s bossy, nové výzvy, finální obtížnost i výborný režim The Abyss, do něhož se můžete vydat se svými dvěma kamarády či náhodnými hráči. Nioh je s rozšířením Bloodshed’s End konečně kompletní a zároveň ve své nejlepší formě. Nyní už nemáte důvod čekat na nákup, jakmile vyjde koncem roku kompletní edice, Nioh si vaše peníze zaslouží jako žádná jiná hra v tomto roce. 

Nioh - DLC Bloodshed’s End

ps4
Sony Interactive Entertainment, Team Ninja
Datum vydání hry:
26. 9. 2017
KARTA HRY
9/10

Komentáře