Zaklínač: Starý svět - test deskové hry

special  1
Martin Pilous, 13. 11. 2023 23:00
Zatímco na čtvrtého herní Zaklínače či kompletní remake prvního dílu stále netrpělivě čekáme, a ještě si několik let počkáme, objevují se další doprovodné produkty, které mají za úkol hráče udržet v pozornosti okolo díla studia CD Projekt RED a autora ságy Andrzeje Sapkowského. V letošním roce jsme se dočkali třetí řady seriálového Zaklínače a nyní tu máme zcela novou deskovou hru s názvem Zaklínač: Starý svět, o jejíž překlad a vydání se postaralo ADC Blackfire.

Krabice k této deskové hře je sice poměrně masivní, ale nikoliv obrovská. Ačkoliv má hra poměrně vysoký počet komponent, tak musím pochválit parádní insert, do něhož veškeré komponenty velmi snadno uložíte a můžete je pečlivě roztřídit. Součástí balení jsou pravidla, herní plán, karty akcí, karty lektvarů, karty průzkumu měst a divočiny, karty vlastností trofejí, karty událostí, přehledové karty, 10 pokerových kostek, žetony lokací, zlaťáků, nestvůr a jejich karty. Poté nechybí plán hráče pro každého zaklínače, jeho plastová miniatura a kostičky bodů v příslušné barvě.

Za deskovou hrou Zaklínač: Starý svět stojí Łukasz Woźniak, který vytvořil herní variantu až pro 5 hráčů. Navzdory názvu tu nenajdeme oblíbeného zaklínače Geralta ani žádnou jinou populární postavu z univerza. Je to dáno tím, že Starý svět se odehrává v dávné minulosti. Vy si tak zvolíte svého zaklínače buďto ze školy medvěda, vlka, kočky, zmije nebo gryfa. Každá ze škol nabízí speciální schopnost, kterou budete mít pro svého bijce k dispozici.

Rozhodně se ale nemusíte bát toho, že byste nepoznali tamní svět. Fanoušci knih, her nebo seriálu se budou cítit jako doma. Podíváte se na stará známá místa. Navštívíte Cintru, Wyzimu, Kaer Morhen, Novigrad nebo Vengerberg. Nutno podotknout, že veškeré komponenty jsou skvěle vytvořené a nádherně zapadají do grafického stylu, který nastavilo studio CD Projekt RED, neboť i s jeho zastoupením desková hra vznikla.

V základu si tedy vyberete svou postavu a dostanete desku. Na ni pak zaznamenáváte získanou úroveň, schopnosti a dovednosti. Zlepšujete se postupně v boji, alchymii, obraně a vaší specializaci. Celková úroveň postavy se pak může zvednout až na pátou dostupnou. Level zvyšujete ve městech, kde toho lze dosáhnout, a to jednoduše za peníze. V základu pak máte balíček deseti karet, s nimiž budete hrát a postupně je vylepšovat.

Hra má celkově 3 fáze pohybu. V první fázi je možné se pohybovat či vykonávat akce. Za pomoci odhozených karet se můžete pohybovat po okolních lokacích. Kupříkladu ve městech můžete využít specifické akce, kterou dané město umožňuje. Můžete získat peníze, stopovací žeton, koupit si vylepšení nebo získat lektvary. Poměrně zajímavou akcí je poker s jiným zaklínačem. Ve své podstatě se jedná o Gwent, který známe z videoherní předlohy. Stačí, abyste hodili šesticí kostek a porovnali výsledek s vaším protivníkem. Gwent je sice zábavný, ale popravdě bych ve hře spíše ocenil bojové kostky.

Ve druhé fázi se musíte rozhodnout pouze pro jednu z dostupných možností. Tedy buďto boj, meditaci nebo průzkum. Průzkumem si zpřístupníte kartu městského nebo venkovského ražení. Váš spoluhráč přečte úkol a jeho možná řešení s tím, že dopředu nevíte, jaký bude výsledek, což je fajn a připomíná to Geraltovo rozhodování se ve videoherní podobě. Buďto můžete dobře získat nebo také silně ztratit. Meditaci lze využít v případě, že u některého atributu získáte maximální úroveň. Odměnou je vám pak zejména trofej a také nové schopnosti. Poslední akcí ve druhé fázi je boj, který si popíšeme níže.

Pakliže dojde ve hře na boj s jiným zaklínačem nebo příšerou, tak pro vás budou klíčové veškeré karty, které máte nejen v ruce, ale také ty, jež jsou v dobíracím a odhazovacím balíčku. Ty co máte v ruce, tak si je ponecháte a zbylé smícháte. Vytvoříte z nich své životy a zároveň bojový dobírací balíček. Boj prohrajete ve chvíli, kdy vám dojdou veškeré dostupné karty. V boji je důležité takzvaně vrstvit nebo lépe řečeno řetězit jejich účinek, aby byl váš útok, co nejsilnější. Přiznám se, že mám raději boj založený na náhodě skrze kostky, ale zde to funguje poměrně dobře.

Na mapě vždy najdete tři mýtické příšery v různých lokacích. Pomocí žetonu lokace můžete monstrum vystopovat a zaútočit první, v opačném případě vás napadne příšera. Příšery mají tři úrovně a záleží jen na vašich dovednostech, zda si s ní dokážete poradit. Za poražení nestvůry získáte zlaťáky do vašeho měšce a trofej, díky níž se přiblížíte celkovému vítězství.

Finální třetí fáze každého tahu vám umožňuje odhodit karty z ruky a nahradit či doplnit je dalšími. Tím se resetuje celé herní kolo a začínáte opět nanovo. Jak již bylo naznačeno, tak hlavním úkolem hry je zisk 4 trofejí, což hráči, který je jako první nasbírá, zajistí nehynoucí slávu a vítězství. Mnohdy se vám stane, že ve více hráčích se tak hra protáhne a nabídne sérii vskutku parádních soubojů. Nicméně při velmi dlouhé partii se občas objeví mírná repetitivnost, neboť herní náplň je stále totožná a nenabízí příliš mnoho inovací. Zde je možná škoda, že se autor nepokusil hru oživit více různými scénáři.

Ačkoliv se Zaklínač: Starý svět vážně snaží a jsou na něm znát vyšší produkční hodnoty, než tomu bylo u starší deskové hry Zaklínač: Dobrodružná hra, nemohu se zbavit dojmu, že jsou si hry ve výsledku poměrně dost podobné. Netvrdím, že je to vysloveně špatně, ale asi jsem v herním konceptu očekával trochu větší změny. Kolem a kolem je však Zaklínač: Starý svět zdařilou adaptací populárních videoher. Jakmile přijdete na chuť potřebnému deckbuildingu, budete mít tyto partie v malíku. Počítejte však s tím, že průměrně se hra protáhne na něco málo přes 2 hodiny, což je solidní porce a fanoušky Zaklínače jistě potěší, že v tomto světě mohou strávit dostatek času. A zejména mi dají za pravdu, že hra má skutečně parádní komponenty.

Komentáře