Test externího pevného disku WD Black P10

special  13
Martin Šmíd, 30. 9. 2019 11:30
Nedostatek místa na nainstalování nové hry. Věc, s níž musí občas bojovat každý konzolový hráč. Velikost pevných disků v současných konzolích dostačuje jen na několik nainstalovaných her najednou, a pokud se postupně rozrůstají o různá rozšíření, případně pořizujete z nich videa a hromadu obrázků, tak ani to ne. Pokud nechcete mazat starší hry, k nimž se třeba plánujete vrátit, tak jedinou záchranou je pořízení externího pevného disku. Hlavně tedy na konzoli Xbox One, kde není možné vyměnit základní disk za větší. Společnost Western Digital Corp nedávno uvedla na trh novou sadu externích pevných disků WD_Black, které jsou určeny nejen pro PC, ale také jsou navrženy pro snadné použití s konzolemi, hlavně tedy s Xbox One. Pro konzoli od Microsoftu mají disky přímo certifikaci. Nedávno se naskytla možnost jeden z těchto disků vyzkoušet, takže se mohu s vámi podělit o své dojmy. Autor: Martin Šmíd

Recenzovaný disk: WD Black P10 pro Xbox One s velikostí 3 TB

Disk WD Black P10 o velikosti 3 TB mi došel v poměrně malé krabičce, v níž se nachází jen to nejnutnější. Tedy samotný disk, USB kabel pro připojení ke konzoli nebo PC a také stručný manuál. Popravdě, ten jsem ani neotevřel, protože v balení je i lísteček s instrukcemi pro připojení, které mají jen dva body. Protože Western Digital na discích spolupracoval s Microsoftem, tak v balení je ještě členství pro Game Pass Ultimate na dva měsíce, které určitě potěší. To se hodí, protože služba nabízí přes 100 her, včetně first-party novinek. Hry je tedy s novým diskem na co ukládat. Samotný disk má pěkný černo bílý design, který dobře ladí ke konzoli, ať už máte Xbox One S nebo Xbox One X, a není tedy rušivým elementem v obývacím pokoji. Tomu dopomáhá i velikost - 4.65" x 3.46" x 0.82".

Připojení disku ke konzoli Xbox One zvládne naprosto každý, i ten největší začátečník, který se v hardwaru vůbec nevyzná. A takových hráčů asi bude na konzolích většina. Stačí disk propojit s konzolí skrze USB konektor (doporučuji zadní z estetického pohledu). Pokud máte konzoli Xbox One zapnutou, hned vám vyskočí hláška a možnost nastavení. Disk je možné použít jen pro ukládání videí a obrázků z her, ale také na primární ukládání her samotných. Protože mi disk v konzoli na ukládání nových her už nedostačuje, zvolil jsem druhou možnost. Disk se následně zformátoval během několika vteřin a jeho velikost se přičetla v knihovně her k základnímu pevnému disku. Reálná velikost, kterou můžete u WD Black P10 využívat, je u mého testovaného disku kolem 2.7 TB. Možná bych ale ocenil, pokud bych hned viděl v knihovně velikost pevného disku samostatně. Takto na první pohled nemáte šanci zjisti, kolik je na něm ještě místa.  

Když máte disk připojený ke konzoli, tak se hned rozsvítí LED dioda a disk lehce roztočí. Že vydává menší hluk, slyšíte jen ve chvíli, pokud k němu dáte přímo ucho, jinak je velmi tichý a během hraní her ho není možné slyšet. Po zhruba pěti hodinách intenzivního používání (hraní her Gears 5, Control a Forza Horizon 4) byl disk jen vlažný, takže se nepřehřívá a nemá vysoké teploty ani při maximální zátěži. To je určitě dobrá zpráva.

Každopádně hned po naformátování jsem se mohl dát do stahování velkého množství her, které se začaly ukládat na externí disk. Pokud máte ve své konzoli nějaké hry už nainstalované a chtěli byste je přesunout na externí disk bez nového stahování či instalace, s touto možností je také počítáno. Stačí dát nastavení hry a tam dát Přesunutí na externí disk. Já hned začal takto kopírovat nový Gears 5, který má několik desítek GB. Hotovo bylo zhruba za 20 minut. Forza Horizon zabírající 72 GB byla zkopírována za necelou půlhodinku. Chvilku tedy kopírování trvá, rychlost samotného disku je dle mého testování po připojení k PC (použil jsem CrystalDiskMark) kolem 130MB/s při čtení a kolem 122 MB/s při zápisu. Pokud ale máte pomalejší internet a chtěli byste hru mít na novém externím disku, tak nové stahování, případně instalace s posledními updaty, by trvala daleko déle. Spouštění her z disku WD Black P10 je pak stejně rychlé jako u disku, který je předinstalovaný v konzoli. Nezaznamenal jsem, že by hry zapínaly rychleji nebo pomaleji. 

A tady je trochu škoda, že Western Digital nepřišel s o něco rychlejším řešením, protože WD Black P10 je takto prakticky standardní 2.5" 5400 ot./min disk, jen zabalený do krabičky s fešným designem, za který si trochu připlatíte. Trochu znamená v tomto případě několik stovek ve srovnání třeba s jinými produkty od společnosti Western Digital, které jsou už nějakou dobu na trhu, ale nemají na sobě nálepku Gaming. Cena je pro mnou testovanou 3 TB verzi stanovena na 3 790,-Kč, ale disk je možné zakoupit i v 5 TB verzi za 4990,- Kč. 


Pevný disk WD Black P10 jsem testoval převážně na své konzole Xbox One X, ale je pochopitelně možné ho připojit i k PC a konzoli PlayStation 4/PlayStation 4 Pro. Disk jsem na konzoli od Sony rovněž chvilku testoval a nezaznamenal jsem žádné problémy. Po připojení stejně jako na konzoli Xbox One budete vyzváni k naformátování, a následně už na něj můžete vesele nahrávat obrázky, videa či hry. Ačkoliv má tedy WD Black P10 na sobě logo konzole Xbox One, je možné ho připojit prakticky k jakémukoliv zařízení. S tím se ale u nákupu externího pevného disku tak nějak stejně počítá.   

Pokud uvažujete, že v brzké době rozšíříte na své konzoli úložný prostor, tak WD Black P10 by mohl být pro vás ideální volbou, i přes trochu vyšší pořizovací cenu a skutečnost, že nepřináší ani větší rychlost, která by se dnes na už trochu pomalejších konzolích určitě hodila. Připojení disku ke konzoli je ale jednoduché, přitom disk je tichý a spolehlivý, navíc s líbivým designem, který vám nebude dělat v obývacím pokoji ostudu. 

Komentáře