Test deskových her Assassin's Creed

special  4
Martin Pilous, 12. 9. 2023 11:00
Začátkem října se po dlouhých 3 letech vrátíme do minulosti, přesněji do města Bagdád, a to díky očekávané akční hře Assassin's Creed Mirage. Ta nepůjde ve stopách předchozích třech dílů, ale půjde o dost komornější záležitost, vracející se ke svým stealth a parkourovým kořenům. Do té doby si můžete zkrátit čekání za pomoci dvou nových deskových her, které se nesou v duchu této legendární série. Nejprve se podíváme, jak se podařilo převést do fyzické podoby oblíbenou minihru z Assassin's Creed Valhalla, kterou byl Orlog. Poté se podíváme na zub poměrně obří deskové hře s názvem Assassin's Creed: Brotherhood of Venice.

Assassin's Creed Valhalla – Orlog

Autoři hry Assassin's Creed Valhalla se inspirovali drsnou norskou tématikou a mytologií, díky čemuž přinesli do hry minihru v podobě kostkové záležitosti s názvem Orlog. V této dosti netradiční hře se proti sobě postaví (posadí) dvojice hráčů a vrhá kostkami. Na kostkách ale nejsou tradiční číslice, jak je to u jiných podobných her běžné, nýbrž sekera, štít, helma, šíp, přízeň nebo ruka. Cílem hry je získat dostatečnou přízeň severských bohů a připravit svého soupeře o veškeré zdraví.

Jednotlivé partie Orlogu jsou velmi jednoduché na uchopení a hra se velmi snadno hraje. Stačí porozumět vyobrazeným symbolům na kostkách, a můžete se pustit do bitvy. V každém kole hodíte kostkami a vyhodnotíte efekty. Oba hráči mají k dispozici 6 kostek, a jsou v očekávání, co se na nich objeví ve chvíli, kdy se zastaví. Pokud na nich najdete sekeru nebo šíp, tak to znamená, že jste nepříteli zasadili ránu, která mu případně vezme zdraví. Helma zamezí utržení poškození sekerou, zatímco štít pak neutralizuje účinek šípu. Ruka alias ovlivnění vám zase umožní soupeři sebrat jeden žeton přízně. A pak je tu samotná přízeň, která se vám navýší, pokud padne tento symbol. Pak záleží na tom, jak vám konkrétně padnou kostky, kolik čeho budete mít k dispozici, a hlavně, jak hodí váš soupeř.

Celkově je možné hodit až třikrát, čímž se můžete pokusit zvrátit efekt, jenž by pro vás vycházel nepříznivě. Je pouze na vás, kterými kostkami chcete házet, a se kterými už takzvaně hýbat nebudete. Kromě velké náhody vaše partie bude ovlivňovat také přízeň bohů. Na tu však musíte mít dostatek herních žetonů, aby bylo možné ony efekty provést.

Orlog se mírně liší tím, kterou variantu obtížnosti zvolíte. V té základní máte předem určené karty bohů – Thórův úder, Idunnina obnova a Ódinova oběť. V té střední si každý hráč vybere tři karty bohů a expertní variantě je k dispozici až 20 karet bohů, avšak s určitými omezeními využití. Každé kolo totiž začínáte s novou trojící božstev. Záleží tedy pouze na vaší strategii a umu v hodu s kostkami, aby se štěstěna přiklonila na vaši stranu.

Vzhledem k tomu, jakou popularitu nabrala hra Assassin's Creed Valhalla, tak se dalo očekávat, že se jednou dočkáme vydání Orlogu i ve fyzické podobě. Je to povedený kousek pro dva hráče, byť po několika desítkách her už trochu ztrácí své kouzlo. Pro fanoušky je to naprostá povinnost, ale věřím, že se u Orlogu zabaví i hráči neznalí předlohy.

Assassin's Creed: Brotherhood of Venice

Zatímco Assassin's Creed Valhalla – Orlog je spíše menší hříčka, Assassin's Creed: Brotherhood of Venice je masivní desková hra z univerza Assassin's Creed, kterou by neměl minout žádný fanoušek. Pojďme se společně podívat na to, co tato desková hra nabízí, a zda se dostatečně inspirovala druhým dílem, v němž vystupuje nejpopulárnější z hlavních hrdinů, a to samotný Ezio Auditore da Firenze.U nás se muselo na vydání chvilku počkat, ale je to dáno tím, že se jedná o opravdu masivní kousek, který toho nabízí skutečně hodně. Tuto kooperativní hru mají na svědomí autoři Thibaud de la Touanne, Fabrice Lamidey a Manuel Rozoy. Za český překlad a vydání pak vděčíme distributorovi ADC Blackfire.

Ve hře se zhostíte jednoho ze čtyř zabijáků, kteří budou pomáhat již zmíněnému Eziovi Aditore da Firenze založit svatyni asasínského bratrstva. Konkrétně se vše odehrává v Benátkách, a dalším úkolem této čtveřice bude také najít kousek ráje dříve, než se tak stane u soupeřů, kterými jsou Templáři. Jak jinak. V základu jde o to, že podle konkrétní mise sestavíte mapu, kde budete mít jeden nebo více úkolů. Následně se pustíte do jejich plnění. Jenže v tom se vám pokusí zabránit stráže. Pokud budete velmi obezřetní, tak se jejich počty nezmění. Pakliže je váš asasín spíše jako slon v porcelánu, můžete počítat s posilami a nepříjemnou přesilou.

A že to není zrovna nic složitého. Buďto na vaši postavu stráže přímo narazí, najdou mrtvolu některého ze svých kolegů nebo při souboji, kde jsou využity příliš hlučné zbraně. Pokud se vám podaří cíl eliminovat lukem nebo svou čepelí, můžete být bez obav. Jestli se ale rozhodnete použít pistoli, věřte, že alarmu se nevyhnete. V tomto ohledu hra dost připomíná počítačové, potažmo konzolové adaptace her Desperados nebo Commandos.

Brotherhood of Venice nabízí dvě hlavní varianty, jak hru hrát. Buďto se vydáte v ústrety všem nepřátelům a pokusíte se je udolat skrze své štěstí v boji, nebo se vydáte tichou cestou pravého zabijáka, aby na vás mohl být Ezio na samém konci pyšný. Zcela bez jakéhokoliv despektu k herní náplni, hra je skutečně jednoduchá. Snažíte se vyhnout nepřátelům a vyřešit potřebné cíle. Jenže má to i jednu nespornou výhodu. Zatímco u některých deskovek si budete lámat hlavu nad pravidly, u této to není až tolik potřeba. Brotherhood of Venice má skutečně celkem jasně dané mantinely, přes které se nejede, a dají se i za nějaké dvě hodinky samostudia v klidu pochopit. S přibývajícími partiemi budete zákeřným soupeřem benátských stráží.

Hra je stejná bez ohledu na to, zda hrajete za jednoho, dva, tři nebo čtyři zabijáky. Mění se pouze počet nepřátel a mírné okolnosti. Pokud se rozhodnete pro sólo hraní, stejně si budete muset vybrat dva ze čtyř asasinů. Bastiano je velmi šikovný, co se týče utajeného postupu, Dariâ je zde jako podpora ostatních a dokáže jim přihrávat akční body nebo měnit pohyby nepřátel. Cladio je opravdový zabiják, a navíc získává bonusy za likvidaci skrytou čepelí. Alessandra je jakási chodící pevnost a dokáže svým nepřátelům dobře zatopit.

Výhodou je, že během hraní se vaše postava může vylepšit nejen z hlediska zbroje a výzbroje, ale také na základě dovedností, což jí přihrává do vínku speciální dovednosti. Časem zjistíte, že nejnáročnější je vždy samotný začátek hry, kdy mají asasíni k dispozici pouze 3 životy. Ke konci už disponují nejméně sedmi životy a v boji jsou naprosto ostřílení, což vám umožní si dovolit i nějaký ten přešlap v jinak téměř dokonalém plánu. Jen vám bude občas připadat, že hra vás nemá příliš čím překvapit. Sem tam se sice urodí nějaká ta nečekaná událost nebo boss, ale budete mít mírný pocit repetitivnosti.

Brotherhood of Venice obsahuje 26 misí. Mezi nimi jsou 4 sloužící jako trénink, 4 jsou jako příběhy hlavních postav, které není nutné absolvovat, ale máte z nich dodatečné schopnosti, a pak je tu jedna speciální tajná mise. U té se vám však shodou určitých okolností může stát, že na ni vůbec nenarazíte. Počítejte, že každá hra vám zabere okolo hodiny nebo hodiny a půl času. Celkové dohrání kampaně se přibližuje na nějakých 30 hodin, což už je solidní porce zábavy, ale také kámen úrazu v tom, že ne vždy máte po ruce spoluhráče. A rozhodně se nechcete připravit o maximální zábavu, které dosáhnete pouze v případě, že máte spolubojovníky. Hru sice lze hrát sólo, ale v některých misích jsem se přesvědčil o tom, že to zkrátka není ono.

Problémem je pak i fakt, že pokud odehrajete některé pasáže bez spoluhráčů, tak jim bude chybět část příběhu, který zde kontinuálně pokračuje. A hlavně musíte myslet na to, že tahle deskovka je zatraceně náročná z hlediska mapy a komponent. Dokáže se rozprostřít do obludných rozměrů, takže některé partie jsme museli regulérně přesunout na zem.

Ačkoliv není Assassin's Creed: Brotherhood of Venice dokonalou hrou, potěší všechny fanoušky univerza a rozhodně poskytne velkou zábavu i těm, kteří neholdují příliš náročným deskovkám. Tento titul totiž svou sílu ukrývá v tom, že ačkoliv toho nabízí hodně a je skutečně obří, stále se jedná o herní kousek, který pobaví, ale vyloženě neunaví. K tomu si přičtěte skvělé zpracování, které hru doprovází, a máte zážitek na dlouhé večery zaručen. Navzdory pořizovací ceně mohu hru s plným svědomím doporučit a doufám, že se u ní budete bavit, protože v kooperaci je to perfektní zábava.

Komentáře