SteelSeries Arctis Nova 5P - test headsetu

special  14
Milan Urbanec, 13. 6. 2024 22:20
Znáte to, když máte po osmi hodinách hraní pocit, že vaše sluchátka vlastně ani nedrží na uších, ale spíše vy držíte je? No, jako zapálený hráč a občasný zvídavý recenzent, jsem si říkal, že je čas podrobit testu nový headset SteelSeries Arctis Nova 5P, který zahrnuje nejen herní maratony, ale také všechny ty momenty, kdy se neudržíte a strhnete si je z hlavy při náhlém vítězství nebo nečekané porážce. Takže, jak si tato sluchátka vedla v mojí herní tortuře?

Balení sluchátek není nějak ohromující, ale dostanete vše, co je potřeba. Je zde nabíjecí USB-C kabel, prodlužovací kabel pro USB-C dongle, dongle a samotná sluchátka. Myslím si, že v ceně, která se u nás pohybuje kolem 3500 Kč, klidně mohli přihodit alespoň nějaký ten sáček, zvlášť když toto mají být sluchátka pro všechna vaše zařízení, jelikož nově mají nejen 2.4GHz mód přes dodávaný dongle, ale současně mohou být připojena i přes Bluetooth 5.3.

Neočekávejte nějaké exotické materiály, z nichž by byla sluchátka poskládána. Ta jsou čistě plastová, avšak mají povrchovou úpravu a pár detailů, takže vůbec lacině nepůsobí. Místa, kde by o sebe plasty cvakaly, jsou chytře vyplněna tlumící hmotou. Náušníky mají na omak skoro až gumový povrch a náhlavník je extrémně pružný, takže se nemusíte bát, že by se snad zlomil ani po desítkách hodin hraní, podobně jak tím trpí sluchátka některých jiných výrobců, které jsem sám mohl v minulosti testovat. Nastavitelný elastický pásek dává dostatek volnosti v tom, jak sluchátka na hlavu umístíte, a náušníky lze plynule vysunout skoro o 3 cm. Polstrování sluchátek je velmi pohodlné, prodyšné a čistě nylonové. Jediné místo, kde najdete umělou koženku, je přímo uvnitř pro lepší vedení zvuku.

Na sluchátkách najdete tři prvky na ovládání: hlasitost, vyskakovací tlačítko pro mute (vypnutí mikrofonu) a kombo tlačítko pro zapnutí a přepnutí vstupu. A díky bohu, všechna tlačítka jsou fyzická a ne dotyková. Kolečko na hlasitost je plně analogové a plynulé, vždy jsem ho snadno nahmatal a mohl hned použít. V neposlední řadě je zde také USB-C port pro nabíjení. Mikrofon lze zasunout do těla sluchátek, aby nebyl vůbec vidět, což se hodí vždy, když nechcete komunikovat během hraní s kamarády na PSN nebo Discordu. Nutno podotknout, že v této formě sice stále funguje, ale jelikož se jedná o směrový mikrofon, nikdo vás moc neuslyší.

Sluchátka SteelSeries Arctis Nova 5P jsou přímo určena pro konzoli PlayStation 5, ale samozřejmě je můžete využívat i s dalšími zařízeními, od mobilních zařízeních, konzole Nintendo Switch až po PC, kde navíc získáte několik dalších výhod. Tato sluchátka jsou prvními, které SteelSeries doplnilo o mobilní aplikaci. Promakaný software má SteelSeries již dlouho a v posledních pár letech je jejich aplikace GG velmi robustní a nabízí mnohem více než jen nastavení jejich zařízení. Přesto, pokud jste měli sluchátka a chtěli je používat jinde než jen na PC, bylo potřeba je k PC připojit a, pokud to zařízení umožňovalo, vytvořit profil a uložit jej přímo do sluchátek. Což bylo ale možné jen na vyšších modelech. V opačném případě jste byli odkázáni pouze na ekvalizér, co vám nabízí konzole nebo hra samotná.

To se zde mění. Nejen že u sluchátek můžete přes PC software krásně nastavit profil pro obě varianty připojení, ale máte k dispozici i mobilní aplikaci, kde můžete vybírat z více než 100 předem připravených módů vytvořených pro jednotlivé hry.  A opravdu, jelikož SteelSeries úzce spolupracuje s vývojáři, jsou jejich profily doladěny a opravdu v nich uslyšíte rozdíl, nejsou to jen prázdná slova. Nechybí ani módy pro různé styly hudby nebo filmů.

Osobně jsem si profily perfektně vyzkoušel, když jsme šli na Destiny 2: Final Shape první den. Nastavil jsem si profil přímo pro Destiny 2, který připravilo studio Bungie, a musím říci, že rozdíl je opravdu znatelný. Dialogy jsou krásně zřetelné a efekty parádní. Když jsem jednoho dne experimentoval s nastavením a zapomněl jsem vrátit původní profil, myslel jsem si, že jsem něco přenastavil ve hře, protože zvuk byl úplně mimo. Jediná výtka je, že pokud si nastavíte profil přes mobilní aplikaci, je potřeba po připojení k PC na sluchátkách nastavit FLAT profil, protože zvuková nastavení přebírá funkce SONAR v aplikaci SteelSeries GG, kde získáte navíc ještě AI funkce na vyčištění zvuku, ale jste na to upozorněni a jedním klikem to hned nastavíte.

Je vidět, že se jedná o první mobilní aplikaci od SteelSeries. Tím nechci říkat, že je snad nefunkční nebo nedomyšlená. Funguje přesně tak, jak byste očekávali, a nabízí poměrně dost možností, jak sluchátka nastavit. Jak jsem psal, máte možnost vybrat z více než 100 přednastavených ekvalizérů, už ale nemůžete vytvořit vlastní. Tato funkce je stále dostupná pouze přes PC v jejich GG aplikaci. Co je ale super, je možnost si v PC připravit vlastní profily a ty mít následně v mobilní aplikaci přístupné a mezi nimi jednoduše přepínat.

Dále máte v mobilní aplikaci možnost regulovat intenzitu mikrofonu a nastavit sidetone, tedy jak moc slyšíte sami sebe. Mikrofon indikuje, že je ztlumený pomocí červené LED diody, jejíž intenzitu lze také nastavit. Poslední dvě možnosti k nastavení jsou Audio Limiter, aby vám velmi hlasité zvuky nepoškodili sluch, a možnost zvýšit dosah na úkor kvality. Avšak z osobních zkušeností mají sluchátka dosah více než uspokojivý, ale k tomu se ještě dostaneme.

Aplikace však postrádá pár funkcí, díky kterým se PC varianty ještě nezbavíte. Ať už jde o ruční nastavení ekvalizéru, nebo ani aktualizace sluchátek není možné provést přes mobil. Pevně ale věřím, že výrobce bude aplikaci nadále vylepšovat a tyto funkce do budoucna přidá.

Baterie je více než uspokojivá. Sice si ji nevyměníte, ale výrobce u těchto sluchátek slibuje výdrž 60 hodin pro Bluetooth a 50 hodin v případě 2.4GHz. Reálně jsem se dostal někde okolo 45 hodin, ale měl jsem připojen jak Bluetooth, tak 2.4GHz současně. Velkou výhodou je, že za pouhých 15 minut nabíjení získáte dalších 5-6 hodin používání. Z důvodu vnitřní konstrukce ale není hraní a nabíjení současně moc pohodlné. Šumy a otěry kabelu se všechny přenášejí přímo do sluchátek, a pokud například použijete k nabíjení nějaký opletený kabel, je to ještě horší. Tak jsem většinou po 5 minutách kabel odpojil a vesele jsem dál několik hodin mohl hrát.

Dosah těchto sluchátek je obdivuhodný. Měl jsem několik modelů SteelSeries i drahé Siberia modely a ani ty neměly takový dosah. Při připojení přes 2.4GHz je pohyb ve stejné místnosti nebo do vedlejší místnosti úplně v pohodě. Ale Bluetooth mě donutil sluchátka vypínat. V mém zhruba 100m² bytě měl telefon signál všude, na poslech hudby tedy super a nemusím se nijak omezovat. Občas sice musím sluchátka od mobilu ručně odpojit, jelikož jsem byl zvyklý je po skončení seance na PC nebo PlayStationu 5 nevypínat a nechal jsem je zapnutá, dokud se nevypnou sami. Mimochodem, další nastavení, co lze v mobilní aplikaci měnit, je to, jak dlouho trvá, než se sami vypnou. Signál lze ještě volbou v aplikaci nebo na PC změnit a dosáhnete ještě lepších výsledků, ale jak jsem psal, trochu se zhorší kvalita, hlavně u mikrofonu.

Ostatně nový ClearCast 2.X mikrofon u těchto sluchátek dostál velkých změn. S novým procesorem na zpracování zvuku podporuje 32KHz/16Bit audio pro naprosto čistý zvuk. Jedná se o směrový mikrofon pro přesnější zachycení hlasu a při použití PC softwaru lze využívat ještě další AI funkce pro vyčištění hlasu a odstranění ruchů okolí. Mikrofon při nepoužívání lze plně zasunout do těla sluchátek.

Zvuk zajišťují 40mm neodymiové drivery s rozsahem od 20 – 22000 Hz. Nechybí podpora 360° Spatial audio. Na PC díky softwaru přímo od SteelSeries Sonar Virtual Surround Sound a plně kompatibilní s PS5 a jejich Tempest 3D Audio nebo Microsoft Spatial Sound. Kompatibilita by měla být zajištěna i s ostatními službami a zařízeními.

Sluchátka jsou k dispozici ve třech modelech 5, 5P a 5X. Kromě barvy jsou 5 a 5P stejné, kde 5P je barevně blíže k Playstation. U 5X dostanete trochu jiný dongle, který umožňuje připojení k Xboxům. Dongle obsahuje speciální přepínací tlačítko, lze jej ale následně dokoupit samostatně, pokud byste sluchátka měli dříve než konzoli. Na ostatní zařízení jako Nintendo Switch nebo i telefon (pokud se nechcete připojit přes Bluetooth) funguje dongle bez jakéhokoliv nastavení. Jak jsem již psal, je možné mít sluchátka napojena na dvě zařízení současně. Avšak bohužel nepodporují mixování zvuku, kde byste si na mobilu pustili písničky a současně poslouchali hru na Nintendu. Ale pokud jste uprostřed hry a někdo vám zavolá, uslyšíte zvonění ve sluchátkách a jedním stiskem tlačítka na hovor přijmete a po skončení se sluchátka zase přepnout zpátky. Jednotlivé módy jsou vám melodickým hláskem pošeptány do oušek.

Celkově sluchátka SteelSeries představují výbornou volbu pro každého, kdo hledá kvalitní zvuk a všestrannost. I přes pár drobných nedostatků, jako je absence sáčku na přenášení a nemožnost vytvářet vlastní ekvalizační profily přímo v mobilní aplikaci, přinášejí do světa audio techniky několik inovací. Jejich mobilní aplikace nabízí široké možnosti nastavení a profily, které skutečně dělají rozdíl, a to jak při hraní her na PC, konzolích PlayStation nebo Nintendo Switch, tak při poslechu hudby.

Výdrž baterie a kvalita signálu jsou na vysoké úrovni, takže se nemusíte obávat přerušení uprostřed napínavé hry nebo oblíbené písničky. A pokud vám dojde šťáva, rychlé nabíjení vás za pár minut vrátí zpět do akce. Nový ClearCast 2.X mikrofon a podpora prostorového zvuku pak jen podtrhují celkový dojem z těchto sluchátek. SteelSeries se opět podařilo přinést na trh produkt, který stojí za pozornost. Vlastně ve své cenové kategorii nemá SteelSeries Arctis Nova 5P moc velkou konkurenci, kvalitou překonává i mnohem dražší sluchátka. Pokud tedy hledáte v současnosti sluchátka, která vás nezklamou při dlouhých herních seancích, ani při každodenním poslechu hudby, SteelSeries Arctis Nova 5P by měla být na vašem seznamu.

Komentáře