Playstation Portable Classics – 2. část

special  11
Martin Šmíd, 3. 5. 2013 11:45
Kapesní konzole Playstation Portable za roky své existence přinesla celou řadu zajímavých her, některé si navíc je možné zahrát i nyní na Playstation Vita. I když je venku novější konzole od Sony na hraní během cest, PSP neztratilo nic ze svého kouzla a i nyní se do něj rozhodně vyplatí investovat, zvláště když uvážíte, že je na trhu spousta her za mnohdy směšné ceny. V první dílu našeho speciálu o PSP hrách jsme se věnovali třeba Crisis Core: Final Fantasy VII, Grand Theft Auto: Liberty City Stories, God of War: Chains of Olympus nebo Resistance: Retribution. Druhá část nyní přináší další velké klasiky, které stojí minimálně za vyzkoušení.

Loco Roco
Výrobce – SCEJ | Vydavatel – SCEE
Rok vydání – 2006 | Playstation Store – Ano (215,-Kč)
Sony nikdy nevsázela na jeden jediný žánr, navíc se nebojí ani experimentovat a přinášet na konzole Playstation mnohdy originální kousky. Zatímco před lety každý žasnul nad hardwarovou vybaveností PSPčka, Sony neváhala vydat hru Loco Roco, která nestavěla na velkém množství polygonů, ale na nádherné kreslené grafice, kterou doplňovala především vynikající hudební stránka s nezapomenutelnými písničkami, no a ani hratelnost rozhodně špatná nebyla. Možná si sami pamatujete, jak jste váleli kuličku za pomocí tlačítek L a R důmyslně postaveným světem, překonávali překážky, případně nepřátele a sbírali další kuličky, abyste rostli a dostali se do skrytých míst s nejedním bonusem. Loco Roco přineslo nádhernou čistou návykovou hratelnost, a není divu, že do dnešního dne patří k tomu nejlepšímu, co se na PSP objevilo. Druhý díl poté nepřinesl moc změn, ale to popravdě moc nevadilo, protože fanoušci byli rádi především za nové úrovně a kupu zajímavých miniher. Dnes není problém si Loco Roco sehnat a zahrát třeba na Vitě. Tak nějak ale věříme nebo spíše doufáme v regulérní třetí díl, který by využil nové možnosti poslední kapesní konzole od Sony. Kdo nikdy nevyzkoušel Loco Roco, měl by tuto obrovskou chybu napravit.

Gran Turismo
Výrobce – Polyphony Digital | Vydavatel – SCEE
Rok vydání – 2009| Playstation Store – Ano (215,-Kč)
Každý díl série Gran Turismo patří k tomu nejlepšímu v žánru závodních her. Když Sony oznamovala svoji kapesní konzoli PSP, asi nepřekvapilo, že oznámila i kapesní verzi své legendární série. V té chvíli si asi nikdo nepomyslel, že na Gran Turismo budeme muset čekat několik let. V jednu chvíli se už myslelo, že se ho nikdy nedočkáme, ale nakonec bylo oznámeno na E3 2009 a v témže roce i vyšlo. Fanoušky série kapesní Gran Turismo více méně uspokojilo, dočkali se více než 800 vozidel a 35 tratí, takže zábava na dlouhé týdny. Co ovšem zamrzelo, byla absence jakékoliv kariéry, takže se vše smrsklo pouze na ježdění bez větší motivace, což byla rozhodně škoda. Hratelnost jinak stavěla na osvědčeném konceptu ze čtvrtého dílu, grafika byla rovněž parádní, vše navíc obohacoval i místní a online multiplayer, ve kterém jsme se mohli měřit s kamarády a dalšími hráči. Gran Turismo je rozhodně legendou mezi závodními hrami a ačkoliv jeho kapesní verze nebyla bezchybná a chyběla jí kariéra, patří k tomu nejlepšími v žánru závodních her na PSP. A ani na té Vitě nevypadá vůbec marně.

Metal Gear AC!D
Výrobce – Kojima Productions | Vydavatel – Konami
Rok vydání – 2004 | Playstation Store – Ne
Sony moc dobře věděla, že Metal Gear Solid série je natolik populární, že pokud by měla nový díl hned na startu PSPčka, nalákala by spoustu hráčů k jeho nákupu. Proto se dohodla s Konami na vytvoření dílu Metal Gear AC!D. Oznámení vyvolalo nadšení, jenomže když se zjistilo, že nejde o klasickou stealth akci, ale o taktickou karetní hru, mnohé zamrazilo. Jak jsme ale po zahrání zjistili, chytlavý koncept se zase tak moc od velkých dílů nelišil, Solid Snake i zde musel co tiše infiltrovat základny, bojovat s nejedním bossem a hlavně odhalit velké spiknutí. To vše za pomocí několik stovek nejrůznějších kartiček. Příběh byl vždycky alfou a omegou každého Metal Gear dílu, a jinak tomu nebylo ani zde. Psal se rok 2016 a nad USA bylo uneseno letadlo s prezidentským kandidátem. Asi netřeba říkat, že k vyřešení této situace byl najat právě Solid Snake, který navíc musel odhalit, co se skrývá za tajným projektem Pythagoras. Metal Gear AC!D je prakticky ideálním Metal Gearem na cesty, takže není divu, že později vzniklo pokračování. To přineslo vylepšenou hratelnost, ale také komiksovější grafiku. Zajímavostí druhého dílu byly speciální 3D brýle, díky nimž bylo možné řadu scén sledovat ve třetím rozměru.

Syphon Filter: Dark Mirror
Výrobce – Sony Bend | Vydavatel – SCEE
Rok vydání – 2006 | Playstation Store – Ano (215,-Kč)
Série Syphon Filter slavila největší úspěch na prvním Playstationu. Na tom druhém se spíše hledala, takže se fanoušci ptali, v jaké formě doputuje na PSP. Asi není třeba vás dlouho napínat, ostatně asi sami víte, že vývojáři ze Sony Bend odvedli skvělou práci, protože Syphon Filter: Dark Mirror se stal na PSP naprostou legendou mezi akčními hrami. Hlavní hrdina Gabe Logan, tajný vládní agent, byl vyslán, aby zlikvidoval teroristickou skupinu Red Section, která se pokoušela vydírat svět strašlivou zbraní Dark Mirror. Ve více jak 30 misích po celém světě jsme se dočkali skvělé akční hratelnosti s možností využívaní nejrůznějších zbraní, obalené do nádherné grafiky, navíc si vývojáři i poradili s absencí druhé analogové páčky, takže byla radost Syphon Filter: Dark Mirror hrát. Úspěch byl veliký, takže není divu, že se později hra dočkala vydání i na Playstationu 2, no a později i pokračování, ale o něm zase někdy příště.

MotorStorm: Arctic Edge
Výrobce – Bigbig Studios | Vydavatel – SCEE
Rok vydání – 2009 | Playstation Store – Ano (215,-Kč)
První MotorStorm všechny hráče na Playstationu 3 naprosto oslnil, přinesl nádherné arkádové závodění plné bahna. Protože se prodalo několik milionů kopií, byla jen otázka času, než se tato nová závodní značka dostane i na PSP. Když bylo rozhodnuto, že se připraví speciální díl i na PSP, vývojáři se rozhodli, že vytvoří zcela unikátní prostředí, aby nekopírovali předchozí hry. Jednu kartu tak vsadili na zasněžené pláně plných ledovců a lavin. S novým prostředím pochopitelně přišly zcela nové výzvy, protože byly přítomny nové pasti, ale i řada optických klamů, které na pohodové jízdě rozhodně nepřidaly. MotorStorm: Arctic Edge přinesl dlouhou a hlavně zábavnou kampaň s několika herními režimy, novinkou mezi třídami vozidel byla třeba sněžná rolba, to vše bylo zabaleno do nádherného vizuálního kabátku. Rozhodně jedna z her, do které se vyplatí investovat i dnes.

Assassin's Creed: Bloodlines
Výrobce – Griptonite Games | Vydavatel – UbiSoft
Rok vydání – 2009 | Playstation Store – Ano (270,-Kč)
První Assassin's Creed byl pro UbiSoft obrovským úspěchem, takže asi nepřekvapilo, že se začalo ihned pracovat na druhém dílu, ale i na nejrůznějších spinoffech pro kapesní konzole a mobily. Spinoffy většinou za moc nestály, ale jeden z nich rozhodně stojí za připomenutí, a tím je Assassin's Creed: Bloodlines pro PSP, který sledoval další osudy zabijáka Altaira. Kdo si myslel, že je po konci Assassin´s Creed s Templáři konec, pořádně se spletl. Ti utekli na Kypr, kde si chtěli založit nové království. To pochopitelně Altair nemohl jen tak přehlédnout a tak se za nimi vydal, aby s nimi konečně skoncoval, přičemž během putování potkal i několik nových postav, ať už na své nebo opačné straně. Bloodlines přinesl klasickou akční hratelnost, jakou nabídl první díl, čekaly nás rozmanité mise, které spočívaly ve sledování případně vraždění Templářů a jejích šéfů. Ačkoliv souboje, rozmanité úkoly i skvělá grafika, to vše bylo v pořádku, hru pohřbívaly nejrůznější nedodělky a naprosto šílená kamera, která kolikrát hodně ztěžovala situaci. Ačkoliv Assassin's Creed: Bloodlines nebyl ideální, v našem seznamu si místo zaslouží, ostatně dnes už moc nestojí, takže si ho mohou vyzkoušet nejen fanoušci série, ale naprosto každý. Zase tak špatný nebyl.

Ridge Racer
Výrobce – Namco Bandai | Vydavatel – Namco Bandai
Rok vydání – 2004 | Playstation Store – Ano (270,-Kč)
Pokud je nějaká videoherní série, která nemůže chybět u startů žádné konzole, je to rozhodně Ridge Racer. Ta zažívala před vydáním na PSP poněkud chudší roky, ale právě vydání na PSP celé sérii pomohlo, protože se opět dostala do podvědomí hráčů. Mohla za to především vysoká kvalita arkádového závodění založeném na driftování, spolu s neuvěřitelně návykovou hratelností a pochopitelně i nádhernou grafikou, která na cestách každého oslňovala. Ridge Racer rozhodně patřil k těm nejlepším hrám na startu PSP a dost možná i celé jeho generaci, kterou musel mít naprosto každý. Dlouhý šampionát o několika desítkách závodů s velkým množstvím vozidel vydržel i na několik týdnů, do toho vývojáři připravili i několik dalších vedlejších režimů. Druhý díl přinesl prakticky to samé, jen s novými okruhy, ale pořád se jednalo o skvěle hratelnou hru. Pokud řeknu, že Ridge Racer měl nejlepší roky právě na PSP, asi nebudu daleko od pravdy.

Burnout Legends
Výrobce – Criterion Games | Vydavatel – EA
Rok vydání – 2005 | Playstation Store – Ne
Série Burnout od studia Criterion Games si získala na Playstationu 2 obrovské množství fanoušků, kteří později jistě ocenili vydání kapesního dílu, který navíc nebyl vůbec špatný. Burnout Legends stavěl na osvědené hratelnosti velkých dílů, přinesl i několik rozmanitých herních režimů, mezi kteámi byl třeba Crash, Burning Lap, Pursuit nebi klasická eliminace Eliminator. Vše podtrhovala dlouhá kariéra, spousta do detailů propracovaných vozidel a samozřejmě nádherná grafika a skvělý soundtrack. Z Burnout Legends se rozhodně stala legenda mezi závodními hrami na PSP, a je tak trochu možná škoda, že se nyní nenachází na Playstation Store, abychom si ji mohli zahrát i na Playstationu Vita. Nezbývá než vytáhnout staré dobré PSP a opět zavzpomínat na dny možná i týdny prosezené u arkádového závodění plné efektních bouraček.

Splinter Cell: Essentials
Výrobce – UbiSoft Montreal | Vydavatel – UbiSoft
Rok vydání – 2006 | Playstation Store – Ano (215,-Kč)
Další pro UbiSoft důležitou sérií je Splinter Cell, takže asi nepřekvapilo, že se dostala i na PSP. I když trochu překvapením bylo, že jsme se nedočkali jen portu dříve vydaného dílu, ale zcela nového dobrodružství, které navíc dělalo půdu pro tehdy plánovaný velký Double Agent. Příběh jako takový byl rozhodně zajímavý, scénáristi z UbiSoftu si s ním pohráli, takže musel Sam Fischer řešit nejen záhadnou smrt své dcery, ale i obvinění z vlastizrady. Rozhodně nic příjemného. Příběh byl rozhodně to nejlepší, co Splinter Cell: Essentials přinesl, protože ačkoliv se vývojáři snažili přinést na kapesní konzoli zkušenost z velkých konzolí, ne vše se jim podařilo. Hra samozřejmě stavěla na tichém průchodu úrovněmi, a zabíjení nepřátel pěkně potichu, ale dost krkolomné ovládání s neposednou kamerkou vše posílalo do úrovně spíše frustrace než zábavy. Jako fanoušek jsem samozřejmě ocenil Splinter Cell: Essentials, a věřím, že i ostatní, ale pokud k sérii nemáte vztah a je vám osud nějakého Sama Fischera ukradený, doporučuji se porozhlédnout raději jinde. Ostatně o něcí výše máte skvělou ukázku toho, že šla na PSP udělat vynikající akční hra.

Pursuit Force
Výrobce – Bigbig Studios | Vydavatel – SCEE
Rok vydání – 2005 | Playstation Store – Ano (215,-Kč)
Z Pursuit Force se nikdy žádná legenda nestala, ale rozhodně patřila k tomu lepšímu, co se na PSP objevilo, za což hovoří i početná skupinka fanoušků, kteří se následně dočkali druhého, neméně povedeného dílu. V Pursuit Force jsme se ocitli v kůži policisty vlastnící super rychlé vozidlo, no a úkolem bylo honit nejrůznější gangy, abychom udělali radost svým nadřízeným. Pursuit Force stavěl především na arkádovém ježdění a přestřelkách ve vysoké rychlosti, navíc specialitou hlavního hrdiny byla možnost skákat na vozidla pronásledovaných gangsterů. V čem Pursuit Force vynikal, to byla rozhodně skvělá hratelnost, rozmanité mise a hlavně nádherná grafika, která ukazovala pravý potenciál PSPčka. Dnes není problém si hru sehnat a zahrát třeba na Vitě, kde rovněž vypadá pěkně, takže můžete svoji chybu z minulosti stále napravit, navíc moc nezaplatíte.

Komentáře