Live service budoucnost PlayStationu

special  17
Martin Šmíd, 14. 7. 2023 18:50
Pokud nám něco soudní tahanice mezi FTC a Microsoftem ukázala, tak je skutečnost, že dnes vytvořit velkou AAA hru pro jednoho hráče je hodně drahá záležitost, na které pracují několik let stovky vývojářů. Hry The Last of Us Part II od Naughty Dogu i Horizon Forbidden West studia Guerrilla Games měly rozpočty přesahující 200 milionů dolarů, a do toho nebyla započítána částka pro marketing. Je tak proto pochopitelné, že Sony hledá cestičky, jak vydělat na svých drahých hrách další peníze. Jednou z cest jsou PC verze, které Sony začala vydávat. V tomto zatím dosahuje docela rozporuplných výsledků, ať už jde o kvalitu portů nebo následný úspěch mezi hráči. Zřejmě ale nakonec nějaký ten dolar přinesou, protože jinak by Sony v jejich vydávání nepokračovala. V následujících letech bude chtít vydělávat peníze i na live service hrách, které nepřinášejí jen jednorázový příjem při vydání, ale přinášejí peníze i dodatečně během svého života skrze mikrotransakce. Ostatně Epic Games z Fortnite, EA z Apex Legends nebo Activision z Call of Duty má dodatečně díky mikrotransakcím další miliardy dolarů. A to jsou peníze, které Sony samozřejmě nemůže nechat ležet na ulici. Je ovšem otázka, jestli má šanci uspět, protože trh s podobnými hrami je zdánlivě přesycený a každý další hra má daleko těžší pozici oslovit hráče.

Po poslední velké prezentaci PlayStationu se na Sony snesla velká kritika ohledně toho, že fanouškům ukázala jen připravované live service hry a ne velké výpravné záležitosti pro jednoho hráče, na které jsou po generace zvyklí. Já s tímto problém rozhodně nemám, protože sám live service hry hraju. Fortnite považuji za fantastickou záležitost, ačkoliv sem tam nadávám nad některými jejími problémy. Kadence nového obsahu, neustálé změny a rychlé opravy je něco, co mohou ostatní závidět. Hodně hraju i Destiny 2 od Bungie, které zaznamenalo hlavně v posledních let hodně změn k lepšímu, hlavně pokud jde o vyprávění příběhu a rozvíjení samotného univerza, a sem tam si zahraji o Call of Duty a další podobné hry. Live service hry je navíc něco, co Sony a tím pádem PlayStationu doposud v nabídce chybělo. Microsoft se může u Xboxu opřít třeba o sérii Forza Horizon, ale také Minecraft či stále lepší pirátskou hru Sea of Thieves, která pravidelně dostává nové sezóny s dalším obsahem.

S live service hrami od Sony proto zase tak moc velký problém nemám a vlastně i chápu, proč se na ně v nové prezentaci zaměřila. S čím mám ale problém, tak je skutečnost, že je prezentovala skrze nic neříkající CGI trailery. U příběhové hry se to dá ještě chápat, u multiplayerové hry, u níž je důležitá hlavně hratelnost, je to obrovský problém. I kvůli tomu pak mohou některé hry vypadat jako jen nudné variace na něco, co tu už je. I proto nedokážou hned na první pohled tolik zaujmout. Přitom po stránce hratelnosti mohou být daleko zajímavější, ale veškeré toho snažení vývojářů se bohužel sledováním nic neříkajícího CGI filmečku ztratí. Prezentace live service her je něco, co Sony zatím moc nezvládá, vlastně to vůbec nezvládá, ale snad se to v následujících měsících změní. Určitě Sony nebude chtít zazdít své live service snažení na něčem jako marketing a propagace, co jinak zvládá velmi dobře.

Sony má s live service hrami do budoucna obrovské plány. V současnosti jich připravuje hned 12 a v následujících letech hodlá značně navýšit investice do jejich vývoje. To ale neznamená, že by fanoušci PlayStationu přišli o své singleplayerové blockbustery jako God of War, Horizon nebo The Last of Us. Investice do nich budou také růst, jak ukazuje poslední finanční zpráva Sony. Jen v současnosti těchto her Sony moc neoznámila, a proto mezi fanoušky panuje napětí, jak to s nimi bude, a je to vlastně i pochopitelné. Snad se to v následujících měsících změní. Sám jsem jejich velkým fanouškem a nepochybuji, že to jsou právě tyto hry, kvůli nimž mnozí hráči dávají přednost PlayStationu před Xboxem. To by byl úvod, pojďme se nyní už podívat, jaké live service hry Sony v současnosti připravuje.

Destiny 2 – The Final Shape (Bungie)

Když Sony v minulém roce koupila studio Bungie za pořád těžko uvěřitelných 3,6 miliardy dolarů, aby jí pomohlo s live service hrami, získala pod sebe stále oblíbenou sci-fi hru Destiny 2, která je dostupná na PC a konzolích PlayStation a Xbox. Ta se letos dočkala celkem rozporuplně přijatého rozšíření Lightfall, které nedokázalo naplnit vysoké očekávání a bylo vidět, že slouží jen jako vycpávka před posledním rozšířením, které je naplánováno na příští rok. Finále Destiny 2 se jmenuje The Final Shape a má jít o epické vyvrcholení současné linky mezi Světlem a Temnotou. Více se o tomto rozšíření dozvíme koncem srpna. Další budoucnost Destiny je v současnosti neznámá, ale pro Bungie a Sony jde o hodně důležitou značku, přinášející pravidelně slušný obnos peněz, takže bych se popravdě hodně divil, pokud by skončila. Ostatně spekuluje se už nějaké čas o mobilní hře z univerza Destiny i seriálovém zpracování. Destiny bude s největší pravděpodobností důležitou součástí live service strategie Sony a PlayStationu i v následujících letech.  

Fairgame$ (Haven Studios)

Kanadská producentka her Jade Raymond se nejvíce proslavila tím, že stála u vzniku dnes úspěšné série Assassin’s Creed. Následně pomáhala s vytvořením studia Motive v EA (Dead Space), no a u Googlu měla řídit first-party studia vytvářející hry pro streamovací službu Stadia. Ta ovšem nedopadla dobře a Jade Raymond z Googlu celkem záhy odešla, ale bez práce dlouho nezůstala. Založila i s asistencí Sony své nové vlastní studio Haven Studios, které následně PlayStation pohltil, kde začala s řadou bývalých vývojářů z Googlu, Ubisoftu a EA připravovat live service hru pro PC a konzoli PlayStation 5. O ní jsme dlouho nic nevěděli, ale nedávno byla konečně odhalena během prezentace PlayStationu. Navíc jsme se dozvěděli, že se bude jmenovat Fairgame$. „Fairgame$ je kompetitivní moderní loupežná hra, ve které se s týmem vloupáváte v exotických lokací a kradete. Zvrat? Musíte nejen přelstít stráže a bezpečnostní systémy - soutěžíte také s ostatními týmy. Týmy, které získají nejvíce kořisti a budou mít nejvíce talentu, se mohou dostat na vrchol Fairgame$,“ stojí v popisku hry, která na první pohled hodně připomíná třeba sérii PAYDAY, která se letos dočká třetího dílu. Jak moc se od ní bude nakonec odlišovat, a jak se bude vůbec hrát, se teprve uvidí. Zatím jsme se dočkali jen CGI teaseru, jenž popravdě zase tak moc nenalákal a připomínal mix Watch Dogs a několika dalších her od Ubisoftu. To ale vzhledem k tomu, kdo na ní pracuje, asi moc velké překvapení není.  

Concord (Firewalk Studios)

Concord je přímo ukázkový příklad toho, jak se multiplayerová live service hra oznamovat nemá. Nic neříkající CGI teaser trailer totiž o hře neprozrazuje naprosto nic. Sony sice v popisku dodává, že půjde o PvP first-person střílečku, ale z teaseru by si množství hráčů mohlo myslet, že jde o lákání na nějakou velkou sci-fi příběhovou dobrodružnou akci. A je to rozhodně škoda i vzhledem k Firewalk Studios, kde pracuje celá řada zkušených vývojářů. Mnozí z nich pracovali na sérii Halo a následně i Destiny, takže zkušenosti s multiplayerovými hrami rozhodně mají a i proto jsou očekávání docela vysoká. Jen v současnosti bohužel nevíme, co přesně nás čeká, jak se hra bude hrát a vlastně i vypadat. S vydáním se počítá na příští rok pro PlayStation 5 a PC, tak snad se v dohledné době dozvíme více podrobností a třeba i prvních záběrů z hraní. 

Helldivers 2 (Arrowhead Game Studios)

První Helldivers si kolem sebe utvořil docela početnou komunitu fanoušků, která neustále psala vývojářům o druhý díl. Dlouho to vypadalo, že se ho nedočkáme a po tolika letech s ním už málokdo počítal. Vývojáři ale na něj začali sami před několika měsíci z ničeho nic lákat, až byl nyní skutečně oznámen. Vyjít má ještě letos pro PlayStation 5 a PC. Helldivers 2 přitom není top-down kooperativní střílečkou jako první díl, ale plně 3D akcí ze třetí osoby, na čemž je vidět, že tentokrát mají vývojáři daleko větší ambice, plány a hlavně rozpočet. Co ovšem zůstalo, je kooperace pro čtyři hráče, s nimiž bude nutné čelit mimozemské hrozbě, které ohrožuje bezpečí domovské planety Super Země. Stejně jako v prvním díle se chopíme role Helldioverů, elitních vojáků, kteří mají za úkol šířit mír, svobodu a také demokracii v celé galaxii. Kromě silných zbraní na likvidaci nejrůznějších mimozemských neřádů na různých planetách mají také přizpůsobitelnou výstroj a řadu podpůrných nástrojů.

„Rozhoduj, jakým způsobem zlikvidovat každého nepřítele, k čemuž ti poslouží celá řada útočných i obranných nástrojů. Potřebuješ jedním vrzem zlikvidovat masivní nápor Terminidů? Přivolej hellpod s 500kg náloží, která za sebou zanechá jen mrtvoly v danou chvíli již osvobozených brouků. Potřebuješ vytvořit obranný perimetr? Vytas se s rozmisťovačem protipěchotních min a podminuj bojiště. Plněním misí budeš vylepšovat svou loď a vytvářet ještě působivější arzenál. K tomu, aby tvůj tým získal převahu, můžeš využít všechno od generátorů štítů přes kulometné věže až po rozsáhlé letecké útoky,“ stojí v popisku hry na oficiální stránce. 

Marathon (Bungie)

Studio Bungie nechce do budoucna pracovat jen na Destiny, ale připravuje ve spolupráci se Sony několik dalších projektů. Mezi nimi je i extrakční multiplayerová střílečka Marathon. Oživení této kdysi oblíbené značky je určitě překvapením, zvláště když už nejde o příběhovou sci-fi střílečku pro jednoho hráče, ale naprosto jiný žánr. Vlastně je i docela zvláštní, že se Bungie pouští do žánru extrakčních stříleček, který má své specifika a nejde zrovna o mainstreamovou záležitost. Do něho patří třeba střílečka Escape from Tarkov, která je dostupná v současnosti pouze na PC. Na druhou stranu, kdo by mohl mít větší šanci přinést tento žánr mainstreamu, než právě studio Bungie, které má velké zkušenosti s PvP hrami a je považováno za průkopníka firs-person žánru na konzolích. Navíc vývojáři dodávají, že i v Marathonu chtějí vyprávět zajímavý a silný příběh v rámci sezón, jenž hráče udrží u obrazovek po hodně dlouhou dobu.

Ve hře Marathon je hráč běžec – kybernetický voják, jenž bude prozkoumávat nepřátelský svět Tauti Ceti IV, hledat tajemné artefakty, implantáty a zbraně, které ho posilní a dají větší šanci na přežití. Běžce bude možné si dle vývojářů různě upravit a styl je někde mezi sci-fi a cyberpunkem, přičemž se mluví i o různých třídách, které budou charakterizovat herní styl hráče. Na začátku každé hry spadne do zóny, která bude pokaždé jiná. Nikdy nebude tušit, co na něj bude čekat a kdo se mu postaví, přičemž cílem je vždy dostat se pryč živý, ale o to se samozřejmě pokouší i ostatní hráči nebo týmy. Navíc během hraní bude důležité sbírat speciální artefakty, u nichž ještě ale přesně nevíme, jaký budou mít vliv na hru či případné odměny.

Hra Marathon je v současnosti ve vývoji pro PC a konzole PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Sony se rozhodla, že nebude hry studia Bungie omezovat pouze na svoje platformy, což je i s ohledem na fanoušky určitě dobré rozhodnutí. 

Nová hra od PlayStation London Studio

Před několika lety bylo oznámeno, že vývojáři z PlayStation London Studio (SingStar, EyePet, Wonderbook nebo Blood & Truth) připravují v současnosti novou velkou hru pro konzoli PlayStation 5, která bude postavena na jejich vlastním interním enginu Soho. Ten byl vytvořen přímo na míru konzoli PlayStation 5 a hře, kterou v současnosti vyvíjí. Koncem minulého roku jsme se dozvěděli, že jde o kooperativní akční hru, která se odehrává v moderním fantasy Londýně, no a nedávno inzeráty naznačily, že bude obsahovat i různé hrdiny s unikátním vzhledem i schopnostmi. Více podrobností zatím nemáme, vývojáři jen zveřejnili docela pěkný artwork, ukazující Londýn a velkého draka.

Multiplayerová hra z univerza The Last of Us

Na závěr jsem si nechal hru, která měla být jedním z velkých taháků live service nabídky PlayStationu, ale po posledních týdnech jen těžko odhadovat, jestli se jí vůbec někdy dočkáme. Řeč je samozřejmě o multiplayerové hře z univerza The Last of Us, která byla oznámena v minulém roce, a letos jsme se o ní měli dozvědět první informace. Nedávno jsme se ale dozvěděli, že vývoj nejde podle plánu a po kontrole hry bylo rozhodnuto, že na ní bude pokračovat jen menší skupinka vývojářů uvnitř studia Naughty Dog. Těžko říci, co to pro budoucnost hry znamená. Zrušení by ale bylo určitě velké zklamání, i vzhledem k velkým očekáváním a zároveň i oblibě značky The Last of Us.  

Komentáře