Hra roku 2010

special  24
Martin Šmíd, 8. 1. 2011 0:09
Rok 2010 je nenávratně pryč. Během něj vyšla na konzole hromada zajímavých her, které se nyní popraly o post nejvyšší – Hra roku 2010. Výběr byl opravdu těžký, přičemž jsme se snažili vycházet z vlastních zkušeností. Při pohledu na výsledky je zřejmé, že rok 2010 byl rokem druhých a třetích dílů, spin-offů a kdo ví čeho ještě. Přesto se zrodilo i několik nových značek, které by neměly být opomenuty. Dost ale bylo řečí. Raději se podívejte, jaká hra byla podle nás tou nejlepší.

Hlavní kategorie

Nejlepší hra roku 2010 – Super Mario Galaxy 2
Prakticky hned po redakčním hlasování bylo jasné, že letos nevyhraje hra s nejlepší grafikou, marketingem, ani multiplayerem. Letos jsme se rozhodli ocenit hru, o které se u nás sice moc nemluvilo, ale v jedné jediné věci neměla konkurenci. Tou věcí je hratelnost. Jen těžko hledat jinou hru, která by byla v roce 2010 tak chytlavá a obsahovala naprosto vypiplaný level design, nad kterým se rozskočilo srdce nejednoho hráče. Třešničkou na tomto hodně sladkém dortu bylo pohledné vizuální zpracování a ten soundtrack, to bylo teprve žrádlo. Super Mario Galaxy 2 neměl v roce 2010 konkurenci.
Na druhém místě skončila hra: Mass Effect 2
Na třetím místě skončila hra: Red Dead Redemption

Nejlepší Playstation 3 hra roku 2010 – God of War 3
Už v březnu minulého roku bylo jasné, že se třetí God of War bude ucházet o příčky nejvyšší. Nakonec se mu sice vyhrát nepovedlo, ale podle redakčního hlasování se jednalo o tu nejlepší hru na konzoli Playstation 3, jaká v minulém roce vyšla. Kratos si nás získal vynikajícím audiovizuálním zpracováním a jedinečnými epickými bitvami a samozřejmě i velmi dobrou hratelností. Bůh války prostě kraloval hrám na konzoli od Sony.
Na druhém místě skončila hra: Gran Turismo 5
Na třetím místě skončila hra: Red Dead Redemption

Nejlepší Xbox 360 hra roku 2010 – Mass Effect 2
Xbox 360 zažil hodně silný rok, přičemž na něj vyšlo hned několik velmi kvalitních her. V konečném zúčtování jsme se rozhodli, že ocenění pro nejlepší hru na této platformě udělíme Mass Effectu 2 od Bioware. Pro svoje rozhodnutí máme hned několik důvodů. Druhý Mass Effect vylepšil téměř vše, na co si hráči u prvního dílu stěžovali, přidal na akčních pasážích a od začátku do konce si udržel doslova smrtící tempo. Aby toho nebylo málo, tak podpora hry od Bioware byla naprosto vzorová. Není jiné volby.
Na druhém místě skončila hra: Alan Wake
Na třetím místě skončila hra: Halo Reach

Nejlepší Wii hra roku 2010 – Super Mario Galaxy 2
Když Nintendo oznámilo druhý Super Mario Galaxy, tak jsme si mysleli, že půjde jen o větší datadisk prvního dílu. Ani ve snu nás tak nenapadlo, že se z něj vyklube hit, který předčí veškerou svoji konkurenci, a to nejen na Nintendu Wii. Zábavnější a chytlavější hru jsme v minulém roce nehráli. Dobrých her, ba i skvělých vyšlo v minulém roce docela dost, ale všem vládne jedna, a to Super Mario Galaxy 2.
Na druhém místě skončila hra: Donkey Kong Country Returns
Na třetím místě skončila hra: GoldenEye 007

Nejlepší PSP hra roku 2010 – Metal Gear Solid Peace Walker
Že ještě PSP do starého železa nepatří, nás v minulém roce přesvědčila hned slušná řádka her. Dlouho jsme se rozmýšleli, jestli status té úplně nejlepší přiřknout vývojářům z Kojima Productions nebo těm z Ready at Dawn. Nakonec jsme se shodli, že Metal Gear Solid Peace Walker byl o malý chlup lepší, a dokázal i zabavit na další dobu, díky sbírání a odemykání nových zbraní a dalších předmětů. Nejlepší PSP hru roku 2010 tak ukuchtili hoši z Japonska.
Na druhém místě skončila hra: God of War: Ghost of Sparta
Na třetím místě skončila hra: Valkyria Chronicles 2

Nejlepší Nintendo DS hra roku 2010 – Pokemon HeartGold
Letošní hrou roku na Nintendo DS dle redakce konzolista.cz se stal remake legendárních pokémoních RPG Pokemon Gold/Silver s názvy HeartGold/SoulSilver. Jde o lehce pozměněné předchůdce, samozřejmě s novou grafikou, upravenou hudbou a také hratelností. Přesto byla zachována vynikající hratelnost, tudíž nebylo v oblasti DSka co řešit.
Na druhém místě skončila hra: Super Scribblenauts
Na třetím místě skončila hra: Professor Layton and the Unwound Future

Nejlepší studio roku 2010 - Bioware
Nejlepší vydavatel roku 2010 - Electronic Arts
Největší zklamání roku 2010 - Alpha Protocol

Vedlejší kategorie

Nejlepší příběh - Red Dead Redemption
Nejlepší grafika – God of War 3
Nejlepší hlavní postava – John Marston (Red Dead Redemption)
Nejlepší postava ve vedlejší roli – Raul Tejada (Fallout New Vegas)
Nejlepší ozvučení - Red Dead Redemption
Nejlepší level design - Super Mario Galaxy 2
Nejlepší originální soundtrack - Super Mario Galaxy 2
Nejlepší soundtrack - Rock Band 3
Nejlepší animace - Final Fantasy XIII
Nejlepší DLC - Red Dead Redemption: Undead Nightmare
Nejlepší stahovatelná hra – DeathSpank

Hry si můžete zakoupit u obchodu GameLeader - http://www.gameleader.cz/ .

Na článku se podílel - Kachlo, Maggot, Lamps a SSuk

Komentáře