Microsoft vydal finanční zprávu za poslední čtvrtletí, tržby herní divize poklesly meziročně o 13%

novinka  27
Martin Šmíd, 24. 1. 2023 23:05
Společnost Microsoft dnes večer zveřejnila své finanční výsledky za poslední čtvrtletí končící 31. prosince minulého roku. V nich je i zmíněna herní divize, která nás zajímá nejvíce. Ta si nevedla zrovna dvakrát dobře a zaznamenala pokles tržeb o 13% ve srovnání s předchozím rokem (celkové tržby za toto čtvrtletí jsou tak 4.74 miliardy amerických dolarů). Microsoft ale tento pokles očekával a je způsoben hned několika faktory, k nimž se ještě dostaneme. Nejprve zmíníme, že tržby z prodeje služeb a her klesly o 12% a tržby z prodeje hardwaru o 13%, což je asi nejvíce překvapivá informace. Microsoft ve zprávě uvádí, že pokles byl částečně kompenzován pokračujícím růstem služby Xbox Game Pass.

A nyní důvody, proč měl Microsoft nejslabší čtvrtletí od začátku roku 2020. Hlavním důvodem poklesu tržeb u her a služeb je skutečnost, že Microsoft na rozdíl od předchozího roku (Halo Infinite, Age of Empires 4 nebo Forza Horizon 5) neměl žádnou silnou velkou first-party hru. Vydal jen výborně hodnocený Pentiment, který sice uspěl u herních kritiků, ale u hráčů spíše propadl. Microsoft navíc ve zprávě uvádí, že vliv měl i slabší výkon her třetích stran. O tom můžeme spekulovat, ale tento argument v posledních finančních zprávách uvádí i Sony, takže na něm něco zřejmě bude. A protože nebyla žádná velká first-party hra, zřejmě se to odrazilo i o menším zájmu o konzole Xbox Series X/S, které se prodávaly hlavně během akce Black Friday. 

I proto se očekává, že by rok 2023 mohl být o mnoho lepší, protože Microsoft plánuje hned několik silných first-party her jako Minecraft Legends, Starfield, Redfall a Forza Motorsport. Ty by se mohly dobře prodávat, dále propagovat Xbox Game Pass i lákat hráče k nákupu konzolí Xbox. I když čísla za poslední čtvrtletí nejsou nejlepší, vzhledem k okolnostem nejsou rozhodně tragédií a je tu v následujících měsících velký prostor pro zlepšení. 

Zdroj: TZ

Komentáře