Konzolista.cz

FAQ k exkluzivitě hry Rise of the Tomb Raider

novinkasobota 23. srpna 2014Martin Šmíd
Hlavní obrázek článku: FAQ k exkluzivitě hry Rise of the Tomb Raider
Oznámení, že akční hra Rise of the Tomb Raider vyjde v příštím roce pouze na konzole Xbox, každým dnem odnáší od rozzuřených fanoušků nejen vývojáři ze studia Crystal Dynamics, kteří byli naposledy nepěkně posláni do temných míst, když požádali fanoušky o podporu na facebooku, ale také Square-Enix a Microsoft. Dnes vývojáři vydali na svém blogu FAQ k exkluzivitě, v němž se vlastně moc nových informací nedozvídáme, jen je v něm znovu potvrzeno, že exkluzivita je časová a později hra může vyjít na ostatní platformy. Také je potvrzeno, že Rise of the Tomb Raider je cross-gen hra, pravděpodobně kvůli této dohodě, aby se prodalo více kopií. Více níže v novince.
Co znamená Xbox exkluzivita?
Znamená, že příští Vánoce vyjde hra Rise of the Tomb Raider pouze na Xbox One a Xbox 360.

Exkluzivita má trvání? Je časová? Jak dlouho má trvání? Můžeme očekávat hru na PS4 a PC v budoucnu?
Ano, naše dohoda s Microsoftem má nějakou dobu trvání. Nemůžeme zacházet do podrobností, snažíme se udělat tu nejlepší hru na Xbox One a Xbox 360.

Věděl Crystal Dynamics o této dohodě?
Ano, Crystal Dynamics je nadšen z partnerství s Microsoftem, aby mohla vzniknout ta nejlepší hra. Máme dlouhodobou historickou spolupráci s Microsoftem, který vždy značku podporoval.

Brali jste fanoušky do úvahy, když jste činili toto rozhodnutí? Je si Crystal Dynamics a Square-Enix vědom historie značky na PlayStationu a PC?
Samozřejmě, nebrali jsme toto rozhodnutí na lehkou váhu. Naším cílem je vytvořit tu nejlepší hru, jakou je možné, a naše spolupráce s Microsoftem v tom může pomoci.

Proč Microsoft, Crystal Dynamics a Square Enix neřekli o časové exkluzivitě předem. Proč tolik hádanek?
Určitě jsme to neměli v úmyslu. Tisková konference Microsoftu na GamesComu bylo dobrý místo pro oznámení, ale nebudeme zacházet do detailů.

Je možné hru Rise of the Tomb Raider později uvolnit na ostatních platformách jako PlayStation 4 a PC?
Crystal Dynamics se v současnosti soustředí na vytvoření hry pro Xbox platformy, která vyjde na Vánoce příštího roku. Další platformy mohou následovat.

Proč jste se rozhodli udělat Rise of the Tomb Raider exkluzivní? A proč zrovna Xbox?
My bohužel nemůžeme sdílet všechny detaily kolem tohoto rozhodnutí.
REKLAMA

Tvoje reakce na článek

Načítání...
Pro hodnocení článku se musíte přihlásit

Galerie

Komentáře (82)

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.
Kostej-cz
Kostej-cz #HORIZON
👍1

Mirasov : Jsem rad ze te to pobavilo - ona to taky komedie je [s6] ale kazdeho vlastnika PC a Ps4 to nepotesilo ani me ne - a pro to se to celosvetove resi ... a to je jen dobre ... Protoze to neni zalezitost hodna bourliveho potlesku ...

Speedyredy
Speedyredy #SpeedyRedy
👍2

Už se těším na ten bojkot, který tady někteří hráči zastávají. Ono až vyjde v prosinci hra Lara Croft Temple Osiris, už vidím, jak všichni nadšeně hru nekupují, tak jak zde nyní v zápalu vzteku hrdě uvádí. Mávnutí rukou a hláška "kašlu na toto, chci si to zahrát" u většiny hráčů jistě v období vánoc zafunguje. Rise of The Tomb Raider vyjde za cca 16 měsíců, což je skutečně dost dlouhá doba a já věřím, že za tento čas se toho ještě mnoho změní a mnoho agresivních a rozhořčených stavů taktéž vyprchá. Nicméně tohle byl skutečně neférový krok zejména pro fanoušky hry, kdy vývojáři mohli jednoduše kápnout božskou, tj. oficiálně prohlásit, že se jedná o časovou exkluzivitu, byť MS nabídl finanční výpomoc pro vývoj hry, ale to by nebyl MS že. Tím že Darell Gallagher z CD vydal to nesmyslné prohlášení, které mu patrně někdo napsal, to dopadlo tak, jak to teď je. Osobně si LC Temple Osiris koupím, a ROTTR pokud bude na PS4 také. TR hře fandím a pokavaď to vývoji hry pomůže, tak to nějak zkousneme. Gamescom se každopádně s touto značkou nepovedl a udělal pěkný třesk a také ukázal jak silná značka Tomb Raider a Lara Croft je.

A ohledně exkluzivity pro MS se toto dalo tak nějak čekat. Vždyť TR Legend byl v next-genu tehdy pouze pro X360, TR Anniversary se speciálními efekty taktéž a TR Underworld se speciálním DLC obsahem dodnes. Prostě Americké Crystal Dynamics bylo a je podporováno primárně Microsoftem. Už jen ten fakt, že na PS4 vám při hraní TR Definitive Edition svítí gamepad zeleně, svědčí o tom, kde má nyní Lara svůj současný domov.

Jinak, domnívám se, že CD, SE a MS dostali touto rozbouřenou reakcí hráčů na všech možných fórech, herních pořadech a magazínech neskutečnou facku, která "chamtivé a nenažrané hlavouny" jenž o exkluzivitách rozhodují, varuje a donutí k jistému zamyšlení.

AdamekDave

business neprirovnaval by som quantum ku orderu až tu nezacnu vytahovat cierne pasy ktore vývojári sice daly kvôli filmovemu zážitku a aj ukážky obrázkov ukázaly že na obrazovke vdaka tomu viac uvidíme ale niekto by to tu mohol oznacit za dôvod vykonu . quantum by sa dal graficky prirovnat ku infamousu aj ked tam ide o open world hru, ale porovnatelnu je tam mesto podobne okolie podobna deštrukcia aj casticove efekty ...

Predicktor soky
Predicktor soky #Old shatterhand
👍6

Busines: Plně souhlasím. Vždyť si stačí jen vzpomenout na minulou generaci jak hrozil MS třetím stranám, že hru nevydá pokud bude na PS3 verze hry s nějakým bonusem, či se nějak odlišovala od xbox360 verze.

busines
busines #Avari37
👍9

Harnet/Kachlo: Nemusí si v tomhle případě nic platit. Poláci mají úzké vztahy s MS už delší dobu (předešlé díly přeci vyšly jen na PC a X 360) a už samotná propagace na stáncích zaručuje nějaké "bonusy", ať už je to u Sony nebo MS. Zde je situace evidentní a u Lary ještě křiklavější. Pokud se podíváte na dění na konzolovém trhu, na historii Microsoftu, na minulá prohlášení CD projektu, tak musí být každému jasné, jak se věci se Zaklínačem 3 mají. Jen tvrdé jádro X box hráčů může mít ze Zaklínače 3 a hlavně Tomb Raidera radost. Osobně si myslím, že fanoušci PS to dají vývojářům a S. Enixu sežrat, kdy se jim tohle vrátí jako bumerang a hry z tohoto universa budou bojkotovat. U Zaklínače 3 těžko, protože ten vypadá pořád skvěle a jak jsem psal výše, CD projekt je podstatně oblíbenější, takže mu toho projde mnohem více než MS nebo S. Enixu o jehož prodejnosti ví své fanoušci Nintenda. Prostě jsou to korporace, pro které je důležitý zisk nikoli loajalita. Ale mrzí mě, že vývojáři u Geralda používají taky tuhle žvatlací techniku. MS prostě a jednoduše zaplatil vývoj Tomb Raidera nebo jeho velkou část. U Zaklínače 3 úzce spoupracuje s CD projektem už řádku let a dal mu prostor i na své konferenci, kdy ho reklamně zaštítil a to i do budoucna. Tohle bohatě stačí na to, aby CD projekt obě verze "vyrovnal". Není to tak dlouho, kdy CD mluvil o tom, že PS4 verze Zaklínače pojede ve full HD a X One v nižším a na eurogameru bylo v článku zmíněno, zda nyní MS nelituje prostoru, který dal Polákům na E3 a ono ejhle. Kachlo, nějakou dobu jsem v podobném PR prostředí pracoval, takže slinty podobného kalibru nebo postupnou přípravu konzumenta poznám. Sám jsem zvědav na obě verze a poté se pravda ukáže. Své napoví i hry od Sony.

Například Q. Break vypadá parádně (teď nebudu spekulovat nad tím, zda to bylo opět puštěné z PC), ale The Order 1886 je graficky jiná liga. Drive Club se nedá s FH2 srovnávat díky rozdílnému konceptu, ale 1886 a QB už ano. Uvidíme, co vypadne z Guerrily Games, kde údajně vytváří open world hru, což už se bude moct technicky srovnávat se Zaklínačem 3. Kvality hry nechám na subjektivním hodnocení každého hráče.

Závěr je tedy jasný. MS poslal SE finance na Laru za časovou exkluzivitu, ale díky opětovně mizernému PR se to znova otočilo proti nim. Gerald měl původně lépe běžet na PS4, ale CD projektu bylo nejpíš navrhnuto, aby vytvořil obě verze Zaklínače stejně nebo dost podobně, když už je MS zaštiťuje a stará se o propagaci. PC hráči se mohou jen smát, protože jejich platforma není uzavřená a mohou si detaily a rozlišení zvolit dle výkonu svého mazla, což já nemohu dle předpotopního notebooku, kde se mi seká i solitaire. [s14] Mám "jen" PS4, tak se musím spokojit s "X One verzí" Zaklínače 3 a bez Lary, kdy tento druh "obchodu" nebudu podporovat. Už aby tu byl Uncharted 4. Věřím, že se pak na nějakou Laru zapomene. P.S. : Omlouvám se za slohovku. [s14]

Mirasov
👎2

Kostej-cz: ty jseš komediant [s6][s6][s6] Tvůj spravedlivě rozhořčený komentář mě při ránu opravdu pobavil. [s6] Už jenom zbývá vytáhnout do ulic, sebrat dlažební kostky a rozbíjet paláce MS. [s6] Opravdu bych chtěl mít vaše starosti..

Mirasov
👎3
👍1

Aby se z toho fanoušci náhodou neposrali, že to na jejich konzole bude dýl. Evidentně idioti nemaj co na práci, když kolem toho dělaj takovej humbuk..

Kostej-cz
Kostej-cz #HORIZON
👍8
👎1

Proste a jednoduse pro ps4 hrace je nejlepsi varianta bojkot - nekoupit . Hlavni prisun financi vynese prodej TR a ne prachy od MS tohle si meli v SE dobre rozmyslet - doufam ze TR bude mit slabe prodeje . Tady totiz jde o princip a hrdost hracu - kdo neni pametnik a neresi - tak pocka az skonci casovka a koupi . Za tuhle exkluz. draze zaplati ...na netu to jenom vre ... Je nas mrte co se citime urazeni a to se promitne na prodejich a tohle presne chci - jen at se z tehle komedie stane vystraha - je treba at si ti hlavouni uvedomi ze bez nasi podpory jsou v pasti . Samozrejmne je tu i slovicko kdyby - kdyby MS neudelal tuhle ubohost - normalne by TR vysel na vsechny platformy ,ale ne to by nebyl MS a jeho neustali prival dementnich napadu a prohlaseni . Chudacci my nemame co nasadit proti U4 - tak to zabal te zrovna amici ... Je skoda ze Sony nema prachy - vzit pod kridla CD dat jim financni podporu - tak by jsme se dockaly i mozna navratu Legacy of Kain - ale tohle je jen muj tajny sen . Jde videt ze prachy dokazou zkazit uplne vse - lidi , hodnoty , proste smutny ....

CZtwins
👍3

Boze, to jsou neskutecne blaboly, takove klise :D

Tomuhle snad muze uverit jen fanda nebo drogbazz :)

Ultimate7th
Ultimate7th #RedBull
👍3

Já hlavně co se týče týhle kauzy, která mě moc netankuje z důvodu, že Laru bych si stejnak nekoupil. Tak mě tak lehce zajimá proc? Proč se takhle spolčili s MS? Když chtěj přímo konkurovat Uncharted. To mi nedává smysl. Tak mám hru vydat na PS4,X1 a PC nebo jen na platformu, kde se oproti konkurenci (PS4) hry moc neprodávaj... S tim, že když to vydám byť s "jen" časovou exluzivitou na X1, tak nas*ru PS4 hráče, který by jim dělali tak pulku všech prodeju řekněme a především taky nas*ru PC hráče, který nechápou o co tu de. No oni to nechápou ani PS4 a možná ani X1 hráči.. Jako mě by zajímala jedna věc. Příklad: Jsem ps4 hráč a hraju si v klidu. Jsem fanda Lary. A najednou zjistím, že lara vyjde byť jen časově na X1 a na PS4 ne... A tady se musim přiznat, že se rozchází moje myšlení jakožto hráče a hráče kterého si představuje MS s SE resp. CD. Tak já bych na to zareagoval tak, že teda mě jakožto vlastníka PS4 zařadili na druhou kolej a tím pádem já zařadim i Laru na druhou kolej tím, že podpořím konkurenci tj. Uncharted 4. Nebo když se mi nelíbí ani U4, tak se na to vys*ru uplně a nekoupím si ani jedno a nebo koupím, ale tak max. až to bude za pár stovek (lara)... No a chlapci z SE a MS si to asi představují, tak že jakmile zjistím jakožto hráč PS4, že na mojí zakoupenou konzoli hra nevyšla, tak ihned objednávám X1 bundle edice s larou... A zjistim, že ten X1 je vlastně lepší než PS4, jelikož na něm vyšla lara dřív a PS4 u mě zkončila. A to jen proto, jelikož na X1 ta lara vyšla dřív a tzn. že X1 je prostě lepšejší!! Nevim jak to máte vy, ale tohle může mít, tak maximálně děcko, který je nechutně rozmazlený..

Spectre90CZ
👍1

Stim zaklinacem je to pitomost a kdo tomu veri, tak by se mel nad sebou poradne zamyslet.

TR, co k tomu napsat, no i kdyz nejsem fanousek TR, tak tam jde jen o penize a tyhle kecy by jsi mohly odpustit, kdyby rekli rovnou, ze to bude mit exklu. na Xone, tak by se zachovali ferove aspon, ale takhle tahat hrace za nos, nejdriv ze to vyjde na PC,PS4 a Xone a pak ze exklu. na Xone, tohle je proste flusnuti hrace do tvare.

Kachlo
Kachlo #BOSS
👍3
👎1

Když tedy MS zaplatil u Zaklínače, aby to šlo na PS4 v horší kvalitě, proč nezaplatil tohle i u dalších her? Takhle to fakt nefunguje. Buď si koupíš u někoho exkluzivitu, třeba časovou, nebo výměnou za reklamu si zajistíš bonusový obsah v podobě DLC nebo podobně, ale těžko můžete zařídit, aby to bylo na nějaké platformě osekané. Ostatně CoD: Ghosts myslim propagoval MS a na PS4 to šlo v 1080p a na XO v 720p. Proto prosím s tímto skončete. Není to pravda.

hogy.m
👍1

Stinky Johnny, máš pravdu, ale ono to nakonec dost lidí koupí a pokud ne, tak si to prostě nezahraju, či počkám na pořádnou slevu. Svět tím neskončí[s16]. X-one kvůli téhle hře rozhodně nekoupím [s6]

ChiLLi_Master

Prachy

dado20
👍1

komedia...

lukasberoun
lukasberoun #ábíčko

mas ho tam,uz jsem to zkousel s clankem nesnasim sony a nevyslo to,drzim palce[s14]

Harnet
Harnet #SONY
👍1

Clint maš ho tam

Clint
👎8
👍1

Ja tady zas brecim smichy ze vsech tech playstation volu. :D A poprosil bych o rekordni mnozstvi palcu dolu..n00bs.

luigi801

korupce x

Stinky Johnny
Stinky Johnny #Kup si GP
👍7

Pánové, je moc hezké, že do TR půjdete všichni jako do bazarovky, ale má to jednu podstatnou vadu, on to někdo do toho bazaru musí dát[s6]

hogy.m
👍2

Jdu do Uncharted a poté do TR až z bazaru. Uncharted bych stejně koupil dříve i kdyby vyšli stejně. Za tu prasárničku jim to vrátím bazarem. Zda půjdu do Osiris si hodně rozmyslím...Zatím jsem hrál všechny díly.

S tím Downgradem Zaklínače je to hodně sporné. Nechce se mi věřit, že by ze sebe udělal CD za prachy takové šašky. Provalení by je strašlivě poškodilo... Určitě chtějí vydat hru v nejlepší kvalitě. Jde o prestiž vůči ostatním studiím...

lukasberoun
lukasberoun #ábíčko

Me to samozrejme jako majitele ps mrzi,ale v klidu si pockam a myslim,ze to je jejich svaty pravo rozhodnout se jestli to vydaj nejdriv na jednu nebo druhou konzoli-jejich firma,jejich pravidla

Predicktor soky
Predicktor soky #Old shatterhand
👍2

Ja jsem tohle uz psal. Ms se nestiti niceho a klidne nechaji udelat downgrade wzaklinace, penez maj dost.. A polaci jim jdou na ruku, viz minuly dil jen na xbone..

Harnet
Harnet #SONY
👍4

Busines mysliš, že MS vykešoval tolik penez, aby zamerne PS4 snižili kvalitu grafiky na tolik, aby jela PS4 totožne s xbox verzi a aby verze PS4 nebyla ve vyhode graficky? [s2]

...neco na tom bude, myšlenka to neni špatna, no jestli je to tak, no tvl [s3]

jorici

Strucu nebudu kupovat na mesto toho si kupim rdasej Uncharted 4: A Thief’s End a to mozu podakovat ti co to spikali ze vinde len na xbox ale skoda reci ked pskodia znacku ich vec mi mame si z coho vyberat.

busines
busines #Avari37
👍12

Začínám vidět souvislosti mezi Larou a Geraldem. SE vykopal Laře slušnou jámu kam ji mnoho fanoušků rádo zakope. Tohle PR je tak tragické jako představení X One. Možná půjde i o konec značky na dlouhou dobu. Pokud tu někdo tvrdí, že si mají lidé koupit X One pro zahrání této hry, tak je na omylu. Je jasné, že X One málokdo chce, proto tolik povyku. Jde o stejný případ jako kolem kartiček ke sběratelce Zaklínače 3. Někomu stačí doma prostě jeden stroj. Aféra kolem Zaklínače 3 je ještě zajímavější z mého pohledu, kdy PR Poláků je podstatně lepší a fanoušci zde jim leccos odpustí. Co si budeme povídat, ač je série nesmírně kvalitní, tak jde o protekční látku, která se u nás a na východě vyrovná v popularitě Tolkienovi.

Shrňme si to. Drtivá většina vývojářů (ne-li všichni) mluví o PS4 jako o podstatně výkonějším stroji, kdy hry běží ve vyšším rozlišení nebo fps. Zaklínač 3 měl ale velkou podporu MS na E3 a jeho propagaci, což není zadarmo. Není to tak dlouho, co vývojáři mluvili o tom, že hra poběží na PS4 v 1080p a na X One v 900p, přičemž udělají vše proto, aby to i na stroji od MS běželo ve full HD, což nakonec dopadlo asi přesně naopak. Po dvou měsících je vše jinak a tvůrci si nejsou jisti, zda to na konzolích ve full HD poběží. Vidím to tak, že pokud budou obě hry totožné, tak je jasné odkud vítr vane. Pointa celé kauzy kolem Lary a Geralda je jasná. Za vším hledej peníze, ale ne každý to umí zaobalit do krásných slov, aby to fanoušci sežrali. Tady je rozdíl mezi studii velký.

MARTASLJ

No proste najprv si hru zahrám na Xboxe 360, keďže ho ešte mám a potom až vyjde na PC tak si kúpim tam.

Chris Redfield
👍3

FuckFanboys: Lara uz davno neni v hernim svete tak velky pojem jako pred deseti lety. Bohuzel tato exkluzivita ji k navratu na ty nejvyssi stupinky slavy rozhodne nepomuze, spise naopak...bohuzel.

TheMachineXYZ
👍2

Harnet:: taky si říkám :)

Tak TR špátný asi nebude... a podle mě si to i tak koupí dost lidí... mě nejvíc serou ty PR kecy naplivané ve vyjádření když už to víceméně podělali tak vyjádření k dané situaci a ke komunitě měli zvládnout lépe... tady podle mě někdo totálně prasí co může... Já být šef SE někoho bych za to pověsil...

imny
👍4

nejhorsi na tom je ze je to cross-gen...

Související články

Nejčtenější články