Britský regulační úřad se obává, že by akvizice Activision Blizzard společností Microsoft mohla poškodit konkurenci

novinka  29
Martin Šmíd, 12. 10. 2022 15:47
Britský regulační úřad CMA vydal zprávu, v níž podrobně popisuje své obavy ohledně plánované akvizice Activision Blizzard společností Microsoft. Dohoda proto zatím neprošla první fází šetření a byla poslána do druhé, která bude daleko podrobnější. CMA se ve zprávě obává, že by případná dohoda mohla poškodit nejen Sony, jakožto majitele konzolí PlayStation, ale také případné další streamovací služby, protože by jim mohl Microsoft odepřít obsah, o který se bude starat Activision Blizzard. „CMA se obává, že plná kontrola nad tímto silným katalogem, zejména s ohledem na už tak silnou pozici Microsoftu v oblasti herních konzolí, operačních systémů a cloudové infrastruktuře, by mohl vést k tomu, že Microsoft poškodí spotřebitele tím, že naruší schopnost společnosti Sony konkurovat, ale i ostatním a potencionálně novým účastníkům, kteří by přinesli zdravou konkurenci v oblasti herního předplatného a cloudových služeb,“ stojí ve zprávě.

V ní CMA dodává, že je vysoce pravděpodobné, že bez této dohody by hry Activision Blizzard dále vycházely na jiné platformy a stejně tak vycházely na jiné předplatné služby. „CMA uznává, že v současnosti nejsou nejnovější hry Activision Blizzard dostupné na žádné předplatné službě v den vydání, ale má za to, že se to může měnit, protože předplatné služby nadále rostou. Po fúzi by Microsoft mohl získat kontrolu a využít ji k poškození konkurenceschopnosti svých konkurentů.“ Pokud jde o streamování, obavy CMA pramení především díky skutečnosti, že Microsoft vlastní Azure a operační systém. To by mohlo Microsoftu poskytnout výhodu oproti jiným poskytovatelům streamovacích služeb. Microsoft hned na zprávu zareagoval prohlášením, že tyto nepodložené teorie nejsou dostatečné k tomu, aby ospravedlnily přezkoumání ve druhé fázi.

Dále uvedl, že PlayStation má v současnosti vedoucí pozici na trhu, protože prodal přes 150 milionů konzolí, zatímco konzole Xbox se prodalo 63,7 milionů. I proto může Sony zvyšovat cenu své konzole, aniž by měla strach, že to bude mít pro ni negativní dopad. „Ačkoliv se společnosti Sony nemusí líbit zvýšená konkurence, má schopnost se přizpůsobit a konkurovat,“ stojí dále ve vyjádření Microsoftu. Ten navíc poukazuje na nedávné akvizice Sony jako Bungie, Haven nebo Bluepoint Games. Navíc uvedl, že v roce 2021 bylo na PlayStationu více než 280 exkluzivních her, zatímco Xbox jich měl pětkrát méně. Podle Microsoftu pak Sony jen zveličuje důležitost Call of Duty.

Microsoft ovšem ve zprávě i zopakoval svůj záměr nechat Call of Duty na konzolích PlayStation. Uvedl, že odebrání série z konzolí PlayStation by jen pošpinilo samotnou značku Call of Duty i Xbox. Microsoft se pak ještě vyjádřil k zařazení her od Activision Blizzard do předplatného Xbox Game Pass, o čemž už několikrát sám mluvil. Podle prohlášení by tato skutečnost nabídla hráčům větší výběr způsobu přístupu k obsahu. „Pokud se někteří hráči rozhodnou přejít z herní platformy, která jim nedává možnost volby, jak platit za nové hry (PlayStation), na platformu, která tuto možnost poskytuje (Xbox), pak je to něco, co by měla CMA podporovat. Není to něco, čemu by se měla CMA snažit zabránit,“ stojí dále ve vyjádření.

CMA by měla vydat své závěry z druhé fáze šetření v lednu příštího roku. Konečná zpráva se pak očekává do začátku března. Zatím byla akvizice schválena třeba v Brazílii a Saudské Arábii. Jestli ovšem nakonec akvizice projde, bude záležet na tom, jestli ji posvětí všechny regulační úřady, hlavně ty v UK, US a EU.

Zdroj: GB.biz

Komentáře