Brad Smith: Včerejšek byl nejtemnějším dnem za čtyřicet let působení Microsoftu ve Spojeném království

novinka  52
Martin Šmíd, 27. 4. 2023 15:02
Ještě včera ráno si většina hráčů i lidí v herním průmyslu myslela, že britský regulátor CMA schválí Microsoftu jeho zamýšlenou akvizici společnosti Activision Blizzard za 69 miliard dolarů, takže by získal přístup k celé řadě oblíbených herních značek jako Call of Duty, Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Pak ovšem přišel obrovský šok, když bylo oznámeno, že akvizici britský regulátor CMA zablokoval. Na rozhodnutí už zareagoval třeba Bobby Kotick, CEO společnosti Activision Blizzard, no a nyní pro BBC se k zamítavému stanovisku vyjádřil i Brad Smith z Microsoftu. Ten označil zablokování akvizice za špatný krok pro Británii a dodal, že pro Microsoft šlo o nejtemnější den za čtyřicet let působení ve Spojeném království. „Otřásá to naší důvěrou moci rozvíjet technologický byznys v Británii víc než kdykoli předtím. Lidé jsou šokováni, lidé jsou zklamáni a důvěra lidí v technologie ve Velké Británii byla silně otřesena. Je tu jasné poselství - Evropská unie je atraktivnějším místem pro zahájení podnikání než Spojené království,“ zmínil v pořadu BBC Wake up to Money.

Na slova Brada Smithe už zareagoval mluvčí premiéra Rishi Sunaka. „Tato tvrzení nejsou podložena fakty,“ řekl s tím, že britský herní sektor se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Následně dodal, že vláda bude s Microsoftem jednat, ale také poukázal na to, že britský regulátor CMA je plně nezávislý a vláda ho nemůže ovlivňovat. S komentářem Brada Smithe nesouhlasí ani ředitelka CMA, Sarah Cardell. „Myslím, že toto rozhodnutí ukazuje, jak důležitá je podpora hospodářské soutěže ve Spojeném království a že Spojené království je naprosto otevřené pro podnikání. Chceme vytvořit prostředí, v němž může celá řada různých společností efektivně soutěžit, růst a inovovat,“ zmínila v pořadu Today. CMA ve svém stanovisku uvedla, že Microsoft má už nyní velmi silnou pozici na trhu s cloudovými hrami (patří mu 60-70%) a spojením s Activisionem by svoji pozici ještě posílil. „To by bylo problematické, protože by to poškodili schopnost jiným konkurenčním cloudovým platformám účinně konkurovat a nabízet druh inovací a výběru produktů, které chceme na tomto trhu vidět,“ stojí ve vyjádření.

V minulosti proti fúzi hodně bojovala společnost Sony, a to hlavně z důvodu obav ohledně budoucnosti série Call of Duty. Podle 418 stránkové zprávy CMA se ovšem zdá, že proti obavy z fúze měly i další třetí stany. Ty ovšem nejsou ve zprávě přímo jmenované. „Názory třetích stran byly smíšené. Některé významné herní společnosti se domnívaly, že spojení vážně poškodí hospodářskou soutěž a že nápravná opatření v oblasti chování navržená společností Microsoft jsou neúčinná, nedostatečná nebo by narušila trh,“ stojí ve zprávě. 

Microsoft už včera oznámil, že se proti rozhodnutí CMA odvolá. Aby mohla akvizice proběhnout, musí ji schválit úřady v USA, EU a Spojeném království. Příští měsíc by své rozhodnutí měla sdělit Evropská komise. U ní se zatím počítá, že akvizici schválí, ale to se myslelo i u CMA, a nakonec vše dopadlo jinak. Navíc mnozí poukazují na skutečnost, že Evropská komise často spolupracuje s CMA a dělá většinou stejná rozhodnutí. Každopádně to vypadá, že nás čeká z tohoto pohledu zajímavý květen a možná i několik dalších měsíců nebo let. 

Zdroj: BBC

Komentáře